A magyar nagykövetség adott otthont március 8-án a norvég fővárosban a "Magyarország – egészségország" c. egészségturisztikai rendezvénynek. Az esemény célja a magyar egészségturizmus új trendjeinek és szereplőinek bemutatkozása és közvetlen konzultáció lehetősége volt a norvég piac legfontosabb végfelhasználóival, így a betegek egyesületeivel, valamint az egészségbiztosítóval.
A rendezvényen bemutatkozhattak: Hévíz, Eger, Szeged és környéke, Budapest, valamint mozgásszervi és fogászati turizmussal foglalkozó norvég és magyar utazásszervezők is. A résztvevők közt volt többek között a norvég Reumaszövetség elnöke, az Osteoporosis szövetség, a Tyreoidea szövetség és az MS szövetség vezetői, három nagy magánbiztosító társaság, valamint a norvég sajtó képviselői.
Utólag is térítik
A rendezvény apropóját a norvég egészségügyi jogszabályok január 1-jén életbe lépett – az EU törekvéseivel összhangban lévő – változásai adták. Ezek szerint minden olyan kezelés, – így a magyar gyógyfürdőkben norvég betegek fizioterápiás kezelésének döntő része is – amelynek van a norvég orvosi gyakorlatban megfelelője, megtéríthetővé vált az állami egészségbiztosítás által.
Külön érdekesség, hogy a szabályozás 3 évre visszahatóan lépett életbe, tehát az elmúlt 3 évben keletkezett külföldi orvosi számlák utólagos megtérítése is lehetővé vált. Egyes nyomtatványok magyarul is hozzáférhetőek a magyar egészségügyi szolgáltatók részére.
Spanyol-magyar kombináció
Székely György, a Magyar Turizmus Zrt. észak-európai külképviseletének vezetője javaslatot tett a norvég Reumaszövetség elnökének Mr. Sven Dåvöy-nek, hogy vizsgálják meg a szövetség tulajdonában lévő – és az új szabályozás által monopol helyzetét elvesztő – spanyolországi Reuma-Sol létesítmény és valamelyik magyar egészségügyi szolgáltató együttműködési lehetőségét, amelyet az elnök kedvezően fogadott. Egy ilyen együttműködés a magyar gyógyszállók számára a norvég szövetség tagságához való közvetlen kapcsolatot, a Reuma-Sol spanyolországi és a magyar partner házi szolgáltatásainak kombinációs lehetőségét, a Reuma-Sol létesítmény számára pedig a magyar know-how és a magyarországi szolgáltatások hozzáférésével versenyhelyzetének erősítését szolgálhatná.
2009-ben Magyarországon több mint 2500 norvég páciens kapott fogászati kezelést, a betegek átlagosan 5-7 éjaszkát töltöttek az országban, ez a Norvégiából érkező forgalmunk mintegy egynegyedét jelenti - írja laptársunk, a medicalonline.hu.