Az elnökségi ülésen megjelentek Bálint Zoltán elnök moderálása mellett megtárgyalták a soron következő január 27-i közgyűlés napirendi pontjait, melyek kiterjednek az évek óta vitás és rendezetlen jogosulatlan idegenvezetés, valamint az utolsó pillanatban lemondott idegenvezetői munkák utáni kötbér kérdésére.
Az ülésen részt vett Dr. Gyenizse Dorottya az Önkormányzati Minisztérium jogi főtanácsosa, aki a 2010 elején hatályba lépő, a szolgáltatások, áruk és tőke szabad áramlását tárgyaló uniós direktíva idegenvezetésre is vonatkozó szabályozását ismertette. Ennek értelmében idegenvezetői tevékenységet a nem hazánkban letelepedett tagállami vállalkozó a hazai OKJ képesítés hiányában is folytathat, amennyiben a telephely szerinti országban érvényes képesítéssel rendelkezik, vagy az elmúlt tíz évben idegenvezetői, vagy ahhoz hasonló tevékenységet folytatott. Mint Gyenizse Dorottya elmondta: a direktíva nagy hiányossága, hogy konkréten nem határozza meg az idegenvezetői tevékenységet.
A külföldi idegenvezetőnek, amennyiben hazánkban is kívánja folytatni tevékenységét, bejelentési kötelezettsége lesz, melyet a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) felé kell megtennie. Ennek elmulasztása esetén 50 000 forintos bírságra számíthat a vállalkozó, melynek mértéke hasonlóan „elrettentő”, mint a jogosulatlan idegenvezetés közbeni tettenérésért járó, maximálisan kiszabható 65 000 forint.
Az ellenőrzés azonban előreláthatólag az amúgy is leterhelt MKEH-ra marad a jelenleg még illetékes fogyasztóvédelem, a rendőrség és közterület felügyelet helyett. Az idegenvezetői tevékenység hazai szabályozását biztosító miniszteri rendelet a napokban lát napvilágot - tudtuk meg Gyenizse Dorottyától.
Ennek értelmében az idegenvezetőknek a későbbiekben az engedély kiváltása helyett bejelentést kell tenniük az első szolgáltatás megkezdése előtt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál (MKEH) - közölte a Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége (MISZ) szerdán az MTI-vel. A MISZ, az önkormányzati és területfejlesztési miniszter kihirdetésre váró rendeletére hivatkozva hangsúlyozza: az idegenvezetéshez a jövőben a MKEH-nál való regisztrálásra, valamint az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) megfogalmazott szakképzési követelmények, illetve két évnyi gyakorlat igazolására lesz szükség.
A szerdai összejövetel másik apropója a Szegő János részvétele. Szegő 32 éven át állt a bécsi idegenvezető-szövetség élén. Szegő elmondta: az osztrák kereskedelmi kamarában kötelező a tagság. A kamarán túl ugyanakkor lehet akármennyi helyi szervezet, de a kamara képes egységesen fellépni az idegenvezetők érdekeiért. Így például az idegenvezetői honoráriumok ügyében, melyek hazai mértékét nagyban befolyásolja, hogy mindig akad idegenvezető, aki a méltányosnak tartott tarifák alá kínál, különösen a nagy nyelvek – angol, német, francia stb. – esetén.
Szegő tájékoztatott: a négy közép-európai nagyváros, Prága, Bécs, Pozsony és Budapest idegenvezetői 2015-re azonos szintre kívánják hozni a honoráriumokat. (Napi Turizmus/MTI)