A nyertesek között van az Eszterháza Közép-Európai Kulturális Központ I. fejlesztési ütem című projekt, amelynek 1,57 milliárdos összes kiadásához 1,33 milliárd forint támogatást biztosítanak uniós forrásokból a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának. A fejlesztéssel az állami tulajdonban lévő, az elmúlt évben 87 ezer látogatót fogadott fertődi Esterházy-kastélyegyüttest szeretnék alkalmassá tenni a magas minőségű szolgáltatások nyújtására. A tervek szerint felújítják a kastély homlokzatát, a dísztereket és a Bábszínház tetőszerkezetét. Ez utóbbi munka egyben a Tiszttartói épület-Narancsház-Bábszínház épülettömb rendezvényközponttá alakításának első lépcsője is lesz. A fentieken túl új parkoló létesítését, a parkolóból a kastélyig vezető két út kiépítését és az ehhez szükséges ingatlanok megvásárlását is tervezik, ami egyúttal lehetőséget biztosítanak a további fejlesztésekhez is.
Az NFÜ irányítóhatósága mintegy 3,6 milliárd forint támogatást ítélt oda 9 jelentős, nem megyei jogú nyugat-dunántúli város központjának megújítását célzó projektekhez is. Három közülük a turizmus szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír.
A Keszthely történelmi belvárosának rehabilitációja a gyalogos térrendszer kiterjesztésével projekt 1,47 milliárdos költségéből 530 milliót állnak uniós támogatásból. A tervek szerint elvégzik a főtér térszinti rekonstrukcióját, ahol egyúttal kéregparkolót építenek, felújítják a templomot és várkertet, szelektív hulladékszigeteket, informatikai térfigyelő rendszert, WiFI rendszerű internetkapcsolatot biztosítanak a főtéren tartózkodóknak.
A most meghozott döntés szerint a kőszegi történelmi város rehabilitációját és funkcióbővítő megújítását célzó 675 milliós projekthez 534 millió forint támogatást biztosítanak. A tervek szerint több más mellett felújítják a Boszorkánykonyhát, a Bakos virágudvart, ahol nyitott műhely alakítanak ki, kávézó, galéria létesítésével hasznosítják a Torkos-házat.
A hévízi önkormányzat 671 millió forintos költségű projektje a gazdaság élénkítését, a közösségi kulturális funkciók és a városi környezet minőségi fejlesztését célozza a város központjában. A megvalósításhoz 490 millió forintos uniós támogatásra számíthatnak. A belvárosi Rózsakert komplexum fejlesztésének keretében többfunkciós közösségi központot hoznak létre, aminek részeként összefüggő gyalogos övezetet, ivócsarnokot alakítanak ki és korszerűsítenek több vendéglátó egységet. (Kép és szöveg Balatontipp)