Most akkor nem fosztogatnak, hanem osztogatnak?

Ha magyar ember érkezik Örményország fővárosába, alighanem eszébe jut a jereváni rádió jelentése (tudják, amelyikben nem osztogatnak, hanem fosztogatnak). Marketinges legyen a talpán, aki ezt a történetet kiveri a fejünkből – én is nehezen álltam meg, hogy ne kuncogva adjam át az útlevelemet hajnali négykor a vidámnak cseppet sem nevezhető tányérsapkás hivatalnoknak.

Apropó, hajnal: a világ ezen része – Európából legalábbis – hátsó udvarnak számít, ezért csak éjszakai gépekkel lehet iderepülni. Ez mindjárt plusz egy szállodai éjszakát jelent, hiszen reggel hatkor beesve egy hotelbe ki kell fizetni az előző napot is. Távozáskor sem lehet spórolni, mert hajnali kettőkor kell indulni a reptérre, és ha előző délben kicsekkolunk, tizennégy órát kell ellenni zuhanyzás és pihenés nélkül.
Közcím: A Hotelstar Union nyilván egy távoli csillagrendszer
Vannak országok, ahol a szállodaipar alkalmazkodott az éjszakai gépekhez, és rugalmasan kezelik a be-, illetve kijelentkezést, de Örményország még nem az. Ráadásul a szállodák túlárazottak: az ötcsillagosnak mondott Golden Palace-ban a legolcsóbb szoba harminckétezer forinttól indul, és a szolgáltatást, valamint a bútorozottságot tekintve két csillagot nyomban el is lehet felejteni.
Ez talán a szovjet örökségből is fakad: szocreál épületeket újítottak fel, de közben az emberi tényező nem sokat változott. A turista örüljön, hogy ott lehet, és ne várja, hogy minden az ölébe hullik. Ötcsillagos szálloda, de a recepción nem is értik a kérdést, hogy tudnék-e náluk képeslapot, netán bélyeget vásárolni. Bár az ország 1991-ben elnyerte függetlenségét, most különféle gazdasági és katonai okok miatt gyakorlatilag orosz tartományként üzemel: orosz cégek vásárolták meg a bankszektort, az energiavállalatokat, üzemeltetik a mobilszolgáltatókat, így aztán zömében orosz vendégeket látni a drága szállodák reggelizőasztalainál is.

A turizmus is ismeretlen fogalom

A turizmus még gyerekcipőben jár, többnyire az elszármazott örmények jönnek vissza – családjukkal, néha barátaikkal együtt – nosztalgiázni. Ez egyáltalán nem lebecsülendő vendégkör, hiszen a hárommilliós lakosságnál két-háromszor több örmény származású ember él szerte a világban, köztük – tízezernyien – Magyarországon is.
Pedig az országban volna bőven látnivaló. Már a fővárosból is látszik az Ararát hegy, és az sem mellékes, hogy Örményország volt a világ első keresztény országa (időszámításunk szerint 301-ben tették államvallássá a kereszténységet). Ezerévesnél is idősebb, gyönyörű templomok, a kétezer méteres tengerszint feletti magasságban lévő, Balaton-nagyságú Szeván tó (partjainál lerobbant szocreál szállodákkal), a világhírű filmrendezőre, Paradjanovra emlékező múzeum, a híres Ararát márkájú konyakot készítő gyár, szóval lenne mit nézni – ha lenne, akit érdekelne.
Közcím: Hatalmas elmaradás után alakul a világ
Jereván különben szép város, ha épp nincs negyvenöt fokos hőség az utcán: éjfél körül még jókora tömeg hömpölyög a nemrégiben elkészült sétálóutcán, a méregdrága ruhákat és divatcikkeket áruló luxusboltok kirakatait bámulva. Az operaháztól a Köztársaság térre vezető Északi sugárút két oldalán több száz lakás ablaka nyílik a promenádra, de csak négyben látok fényt. Kísérőim elmondják, a helyiek számára megfizethetetlen áron kínálták az ingatlanokat, így ezek zömét perzsák vagy oroszok vásárolták meg, befektetésként. Óriási előrelépés ahhoz képest, hogy a kilencvenes évek elején, a Szovjetunió összeomlása és az ország függetlenedése után nem volt áram, gáz és üzemanyag, így fűteni is csak fával lehetett, és óriási volt a nélkülözés.

A nagy örmény zabálás

Ha egy helybéli atyafi meghív vacsorára, készüljünk fel néhány dologra: elképesztő mennyiségű étel lesz az asztalon, a trakta legalább három órát fog tartani, és folyamatosan véget nem érő pohárköszöntőket kell meghallgatni. (KIEMELÉS) Ha nem akarjuk megsérteni a vendéglátót, akkor magunknak is kell mondanunk valamit, csupa kedves és pozitív dologról, az életünkből vett kis történetekkel fűszerezve. Az örmény ételek különben nagyon jók (különösen ajánlom a lavas nevű, palacsintaszerű örmény kenyeret és az ötvenöt fokos sompálinkát!), sok zöldséget esznek és még több grillezett húst.

Grúzia: tiszta Amerika

Ha már a térségben járunk, érdemes meglátogatni a szomszéd országot, Grúziát is. Ők homlokegyenest más stratégiát választottak, és Moszkva helyett Washingtonra figyelnek. Amerika (részben) megérkezett Tbiliszibe: Las Vegashoz hasonló fényáradatban úszik a város, így az embernek olyan érzése lehet, hogy egy neoncsőgyár a teljes katalógusát rászabadította a középületekre, mert így a leendő vevőknek egy városban meg lehet mutatni a teljes készletet. Az elnöki palota püspöklilában pompázik, a város fölé magasodó tévétorony narancssárgában, de a neonzöldtől a rózsaszínen át a hupikékig minden színt megtalálunk. (KIEMELÉS) Ez különösen annak fényében bámulatos, hogy néhány évvel ezelőtt még mindennapos jelenség volt az áramszünet, és majd mindenütt hordozható áramfejlesztők zümmögtek, jókora füstöt okádva.
Közcím: Izgalmas épületek, új szállodák
Tbiliszi elképesztő módon fejlődik: az új reptérről beautózva számtalan meghökkentő épületet látni, olyanokat, amelyek Budapesten talán még a tervezőasztalokon sem léteznek. Van bámulatosan szép, üveggel fedett gyaloghíd a városközpontot átszelő Kura folyó felett, a belügyminisztérium vadonatúj, hullámos épülete pedig igazán izgalmas építészeti remekmű. A Kempinski-lánc idén nyit új házat a városban, a Ramada pedig egy volt sokemeletes menekültszállóból épített luxushotelt. Megszállni ebben a városban sem olcsó (az olcsóbb hotelszoba nyolcvan eurótól indul), de itt legalább elfelejtették a szocreál örökséget. Gombamód szaporodnak a nemzetközi luxusmárkák boltjai, az utakon feltűnően sok a drága autó. Bizonyos értelemben olyan, mint a tíz évvel ezelőtti Magyarország: most épülnek a plázák, a tévében esténként a Szerencsekerék megy, és minden sarkon van egy kaszinó.

Tószt tószt hátán

A vacsora azonban itt is veszélyes mulatság. Jelentős különbség csak abban van, hogy minden asztaltársaságnak van egy szószólója (itt tamadának hívják), aki diktatórikus szigorral jelöli ki a következő áldozatot, akinek hosszú körmondatos tósztot kell mondania. És persze utána mindenkinek fenékig inni a poharat, mert ami a pohárban marad, az az ellenség gyógyszere. Azt pedig senki sem akarja kikúrálni…
Lukács Csaba
Vendég & Hotel, 2011.június


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.