Eredetileg a Műszaki Egyetem Villanykarának hallgatói alapították a hagyományt;mérnökké válásukkor fényesítették a ló heréit. Majd sorra rákaptak egyéb diákok is, sőt, idővel már az érettségizők is megjelentek, a fényes herék áldását kérve küszöbön álló érettségijükhöz.
És megjelentek a turisták is. Az ország egyik első számú turisztikai attrakciójának közepén, a Világörökség részét képező Budai Várban elsősorban tőlük szeretné a kerület megóvni a szobrot és ezen becses részét.
Király Kornél, a budavári önkormányzat városfejlesztési és környezetvédelmi bizottságának tagja elmondta egyelőre nem tudni, hogy az önkormányzat milyen módon óvná a szobrot az illetéktelen kezektől. Király Kornél elmondta, hogy több ötlet is felvetődött, például, hogy bekameráznák a helyszínt, vagy őrszolgálat vigyázná, de egyelőre még nincs pontos döntés az ügyben. fényképezkedő turistákkal, akik gyakran bepiszkolják, megrongálják a szobrot, arról nem is szólva arról, hogy szerinte a tábornok emlékét is besározzák. Leszögezte, valamilyen viselkedési normát be kell tartatni a helyszínen.
Ebben igaza van az önkormányzatnak, de a rendpárti, kategorikus tiltással, és kellemetlen külsejű biztonsági őrökkel csupán egy legendával kevesebb lesz Budapesten. A Várban szinte majdnem minden idegenvezető elkanyarodik csoportjával a szobor felé.
"A turisták inkább kedvelik az ilyen szórakoztató és interaktív történeteket, mint hogy melyik királynak az ötödik unkaöccse mit rakott a két utcával lejjebb lévő ház tetejére" - mondja egy Turizmus Online-nak nyilatkozó idegevezető hozzátéve, hogy az idegenvezetők túlnyomó többsége sosem mulasztja el elmesélni a turistáinak, ki is a lovon ülő férfiú.
Akárhogy is lesz az a bizonyos kódex, őszintén bízunk benne, hogy kiterjed a Halászbástyán minden tiltás és intézkedés ellenére folyamatosan megjelenő, a Vár turizmusára igencsak rossz fényt vető "itt-a-piros-hol-a-pirosos" hazárdjátékos közösségre is.
Forrás: Index
Forrás: Turizmus Online