Steiner Pál közleményében hangsúlyozta: a kerületek a települési központok sokrétű korszerűsítésére kiírt uniós pályázaton nyerték el az átlagosan 900 milliós támogatást. Új gazdasági, közösségi funkciók megteremtését, a turisztikai értékek feltárását, a kiskereskedelem erősítését, illetve a magánberuházások számára is ösztönző városkép kialakítását célozza meg a közép-magyarországi régió 6 milliárd 738 millió forintos pályázat - fejtette ki a politikus. Az MSZP fővárosi frakcióvezetője kiemelte: Újpest, Erzsébetváros, Józsefváros, Kispest, valamint a II., a XII., a XVI. és XVII. kerület nyert el a Közép-Magyarországi Operatív Program keretében még 2008-ban kiírt, kétfordulós pályázaton 500 és 1.500 millió forint közötti összeget.
A pénzből egyebek mellett megújul a Mechwart liget, az újpesti Városháza, a MOM Művelődési központ és a kispesti Kós Károly tér, felújítanak számos műemlék épületet, zöldfelületeket alakítanak ki, közterületeket korszerűsítenek - fűzi hozzá. Steiner Pál megjegyezte: a pályázati kiírásban elnyerhető támogatáshoz legfeljebb 85 százalékos támogatást lehetett szerezni. A pályázat keretében az első fordulóban 16 pályázatot nyújtottak be az önkormányzatok. A kétfordulós eljárás végén, a napokban döntött a regionális fejlesztési tanács a támogatandó projektekről. Brüsszel szerint a városrehabilitáció egyik legfontosabb feladata a helyi közösségi élet szimbólumának is tekintett, sokszor vonzerejüket vesztett, elhanyagolt városközpontok és alközpontok attraktivitásának és funkcionális működésének fejlesztése - mutatott rá a városatya.
A 2007-2008-as és 2009-2010-es időszakra a Közép-magyarországi régióban a Pest megyei községekre, illetve városokra, valamint a fővárosi kerületekre is külön pályázatot írtak ki. A kisléptékű megyei fejlesztésekről már korábban döntött az eljáró KMRFT, ennek keretében 20 pályázat kapott összesen 1,63 milliárd forintnyi támogatást. A kerületekről most született döntés, míg a megye településeinek integrált fejlesztési támogatásáról az év végéig határoz majd a tanács, ez utóbbi esetében mintegy 12 milliárd forintot osztanak majd szét a kisvárosok, községek között - húzta alá Steiner Pál. Hozzátette: a 2009-2010 közötti időszakban várhatóan közel 2 és félmilliárd forintot kaphatnak a kerületek, 8 és fél milliárdot pedig a megyei települések, az elnyerhető támogatás összege 300-1.000 millió forint lehet, 30-85 százalékos támogatási intenzitás mellett. (MTI)