Bajnai Gordon miniszterelnök gyors intézkedést kért a kormány tagjaitól, hogy a köztisztviselők, illetve állami vezetők utazásával kapcsolatban is a legnagyobb szigorral érvényesítsék az ésszerű gazdálkodást - áll a közleményben. A rendelet szerint "ahol ez a Magyar Köztársaság külkapcsolatainak – különös tekintettel az Európai Unió, a NATO, és az ENSZ döntés-előkészítő fórumain való képviseletének – vagy más fontos érdekeinek sérelme nélkül lehetséges, töröljenek hivatalos utakat, vagy csökkentsék a kiutazó személyek számát, ésszerűsítsék az utazás költségeit". Az utazási terven kívüli külföldi hivatalos utazást – az Európai Unió döntés-előkészítő fórumaira való kiutazás kivételével – a jövőben csak személyesen a miniszter engedélyezheti.
A közlemény szerint Magyarország nemzetközi szervezetekben, szövetségekben betöltött tagságai, illetve a nemzetközi együttműködések kötelezettségekkel is járnak, amelyek alól hazánk a válság ellenére sem vonhatja ki magát. "A kormányzat – ahogy azt az előző kormányok is tették – ehhez biztosítja a szükséges forrásokat, de nem tűri, hogy visszaéljenek azokkal". "Nem megengedhető, hogy közpénzből szakmailag indokolatlan utakra menjenek köztisztviselők vagy állami vezetők. Válság idején ez különösen tarthatatlan. Mindenkinek ki kell vennie a részét a takarékoskodásból, ez alól nincsenek kivételek. Az ésszerű gazdálkodást ezen a téren is érvényesíteni kell" - olvasható a közleményben.
A Wizz Air azonnal reagált a hírre, támogatásáról biztosítva a kormányt és közleményében részletesen felsorolta, miért érdemes őket választania a közszolgáknak. A társaság emellett egy javaslattal is élt: "azokon az útvonalakon pedig, ahol még mindig a hagyományos légitársaságok monopóliuma érvényesül, indítványozzuk az államközi egyezmények liberalizációját, annak érdekében, hogy érvényesülni tudjon az árverseny." (MTI/Napi Turizmus)