Sem a világörökségi látványnak, sem a hatalmas folyó megkövetelte műszaki követelményeknek nem felel meg a megépült kő partfal. Ezért a Budapest Világörökségéért Alapítvány (B.V.A.), amely másfél év óta civil kontrollal követte a projekt alakulását, számos szakmai javaslatot adott és figyelmeztetéssel élt, most számítógéppel összedolgozott fotón bemutatva és négy szakterületről (vízépítő, geológus, kőfaragó, restaurátor) bekért mértékadó szakvéleménnyel (egyetemi tanár, ipartestület), valamint a történelmi kőfalrakásban bizonyított szakértelmű kivitelezőkkel egyeztetve a fal legnagyobb részének újjákészítését tartja szükségesnek a szerződés szerint is megkívánt I. osztályú minőség eléréséhez.
A B.V.A. javaslatára a projektet 65 %-ban finanszírozó Európai Unió illetékes osztálya a rakpart átépítése során a Világörökség értékeinek megőrzését kiemelten kezeli. Ennek következtében az Európai Bizottság határozatban írta elő az UNESCO korábban állami meghívásra ittjárt szakértőinek a partfal újjáépítésére adott állásfoglalása követését. Így nem érvényesülhettek a világörökség hitelességét sértő változtatási/olcsóbbítási tervek, pl. a jellegadó rózsaszín mészkő helyett fehér mészkő alkalmazása. A határozat lényege ugyanis, hogy a kőfal újjáépítése mindenben kövesse (anyagok, formák, építési jelleg) a régi partfal mintáját, aminek bizonyítását az egész kommunális projekt-támogatás kifizetésének feltételéül szabták. Ez a legerősebb kényszerítő eszköz, amit a Bizottság alkalmazni tud egy támogatásban részesülő kedvezményezettel szemben. Azt jelenti, hogy ha nem tartják be az előírást, nem kapják meg a teljes szennyvízprojekt támogatásának 20%-át. A szakszerűtlen munka miatt a feltétel teljesülése jelenleg nem bizonyítható.
A beruházó Főváros az elvégzett felületi javítások után a falat megfelelőnek készül minősíteni. A vitás helyzet eldöntéséhez a legjobb megoldás érdekében a B.V.A. a világörökségi ügyekben eljáró független UNESCO szakértő meghívását kezdeményezte a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságát vezető Hiller István kulturális miniszternél és Demszky Gábor főpolgármesternél. A tét a térség legnagyobb környezetvédelmi beruházásának pénzügyileg is sikeres befejezése és a világörökségi történelmi látvány szépségének visszaadása. A Budapest Világörökségéért Alapítvány bízik az ésszerű döntés meghozatalában, ahogy ez hasonlóképpen történt – ugyancsak a B.V.A. kezdeményezésére – a rakpart tervezett kiszélesítése ügyében 2005-ben ittjárt UNESCO szakértői misszió meghívásakor is, amelynek állásfoglalása szolgál most nemzetközi segítségül Budapest világörökségének megóvásához. (MTI)