Nagy László és Giber Mihály régészek számos új eredménnyel gazdagították az egykori várkapitány-helyettes Zárkándy Pálról elnevezett bástyára utaló ismereteket. Mint Nagy László, az egri Dobó István Vármúzeum munkatársa elmondta, a történelmi emlékhelynek ezt az eddig méltatlanul elhanyagolt területét a múlt század elején, az Eger-Putnok vasútvonal építésekor "vágták" el a többi részétől. Így az építménynek ezt a területét régóta dzsungelszerű növényzet takarta és az elmúlt évtizedekben a bástya állapota folyamatosan romlott, így már a vasúti közlekedést is veszélyeztette. Ezért az egri önkormányzat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel közösen kezdeményezte a bástya felújítását, amelyet várhatóan 2014 tavaszán kezdenek el.
A mostani régészeti kutatásokhoz viszont szeptember 25-én láttak hozzá és alig néhány napja, hogy befejezték a munkát. A szakértők arra voltak kíváncsiak, hogy mi rejtőzik a föld alatt, illetve a bástya belső falait igyekeztek pontosan meghatározni. A közel két hónapig tartó feltárás jelentős eredményeket hozott, miután sok leletanyag került elő a 16-17. századból. Így számos kerámia- és csaknem harminc pipatöredék, amelyek az akkori dohányzási szokásokra utalnak és a várban korábban feltárt kutatási anyaghoz jól illeszthetők. Ezek mellett előkerült perzsa fajansz- és kínai porcelántöredék is, valamint vegyes-mázas kerámia maradványokat is találtak.
Mindezeken kívül nagyszámú állatcsontot is feltártak, amelyeknek a későbbi vizsgálatával az akkori korszak étkezési szokásaira következtethetnek a szakemberek. Fontos leletekként jegyezték fel a földből kiemelt és begyűjtött fémből készült anyagokat is. Például a megtalált ágyúgolyó töredékeket, puskagolyókat, illetve a puskák alkatrészeit. Ezeken kívül a mindennapi életben használt tárgyak fémes részei is előkerültek, így csizmákra erősített sarokvasak, szögek, patkótöredékek, illetve egy jó állapotban lévő kézi olló is. Az ásatásnak a legkorábbi időszakból feltárt anyaga egy 14-15. századi gótikus bronzveret, amely vélhetően szemétként került a a bástya területére.
Nagy László azt is kiemelte, hogy a régészeti feltáró munka során kiemelkedő fontosságú volt a Zárkándy bástya nyugati részén előkerült három emberi csontváz, amelyet a földből emeltek ki. A temetésük pontos kora nem ismert, mert nem találtak mellettük olyan tárgyakat, amelyek erre utalnának. Ám a sírok közötti földben 16-17. századi puskagolyókra és néhány kisebb viseleti tárgyra leltek. Így nem zárható ki, de egyelőre meg sem erősíthető, hogy ezek az egykor élt személyek az egri vár 1596-os ostromakor hunytak el. Ezért a pontos válaszért további kutató munkát folytatnak. Egyébként a begyűjtött anyagot az egri Dobó István Vármúzeum raktárában helyezték el és további tudományos feldolgozásra kerülnek. A tervek szerint jövőre - már mint a vár legújabb turisztikai látványosságát - mutatják majd be az érdeklődő közönségnek.
A tervek szerint a Zárkándy bástya 2014-ben történő felújítása régészeti szakfelügyelet mellett valósul meg. Így várható, hogy még újabb anyagok kerülhetnek elő a föld mélyéből. Az ásatások eddigi dokumentációit pedig a következő hónapokban készítik el, amelyekkel komoly segítséget nyújtanak a felújításban résztvevő szakembereknek.