A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által megítélt 300 millió forint mellett a főváros 33 millió forinttal segíti a programot. "A Budapesti Történeti Múzeumhoz tartozó intézmény fejlesztésének külön aktualitását az adja, hogy a közelmúltban Világörökségi jelölés listájára került a római határvonal, a limes magyarországi szakasza, melynek legjelentősebb városa a tartományi székhely, Aquincum volt. Múltbeli jelentőségének és különleges látnivalóinak köszönhetően az ókori város emlékeit bemutató Aquincumi Múzeum központi szerepet játszhat a leendő kulturális Világörökség turisztikai szolgáltatásainak területén" - hangsúlyozza az Aquincumi Múzeum közleménye.
Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum igazgatója szerint a Pannonia Provincia Program lehetőséget nyújt arra, hogy a tudományosan hiteles ismeretterjesztést a legmodernebb eszközökkel tegyék minél élményszerűbbé. Ennek jegyében a projekt az antik elemeket a "high-tech" eszközökkel ötvözi. Az infrastrukturális hátteret a római városfal vonalát követő Fogadófal és információs központ, egy római lakóépület, a Festőház újraépítése, rekonstrukciója, valamint a Római játszótér kialakítása, valamint a Virtuális élménytér biztosítja - olvasható a közleményben.
"A Festőház egy szokványos római lakóház volt, amelyet a háború előtt tártak fel. Az elnevezése abból adódik, hogy az egyik szobában kisebb festőedényeket találtak, amellett, hogy nagyon szép és díszes falfestményekkel rendelkezett szinte valamennyi szoba. A falfestés egyébként Aquincumban általános volt, de ezt az épületet különösen szép figurális freskók díszítették" - mondta az MTI-nek Zsidi Paula. Hozzátette: ez igazi rekonstrukció lesz azon a helyen, ahol annak idején az épületet feltárták. később itt egy lőtér épült, a lakóház pedig az eddigi kutatások szerint megsemmisült. "A feltárások dokumentációja megmaradt, ennek alapján húzzuk fel a házat" - hangsúlyozta az igazgató. Elkészül továbbá a Virtuális élménytér, ahol a csúcstechnika eszközeit használva ismerkedhetnek meg a látogatók egyedi, ókori témájú interaktív virtuális játékokkal.
"Megpróbálunk olyan célközönséget visszacsalogatni a romterületre, akik otthonosan mozognak a virtuális világban" - fogalmazott Zsidi Paula. Az igazgató kitért a Római játszótérre, amely a legkisebbeket várja majd. "Itt olyan játékokat helyeznénk el, amelyekhez a görög-római mitológia szereplőiből, történéseiből vennénk az ötletet. Például lehet a Pegazuson lovagolni, egy római gályát is bemutatnánk, de várná a látogatókat Arakhné hálója is- egy pókháló, amelyen mászni lehet. Tervezünk egy megszólaltatható hydrát - ez az orgona egykori neve -, utalva az Aquincumi Múzeum kincsére, az aquincumi víziorgonára" - magyarázta Zsidi Paula. Ismertetése szerint a munkálatok áprilisban kezdődnek, s az új látványosságok 2011. július elsejétől várják majd a látogatókat. Részletesen a projektről a Budapesti Történeti Múzeum honlapján olvasható (http://regeszet.aquincum.hu) (MTI)