Segítsetek, az utas rám borítja az asztalt!

Első hallásra furcsának tűnhet ez a mondat, de sajnos napjában többször is elhangzik az utazási irodákban egy-egy telefonbeszélgetés, vagy e-mailezés során. Azok számára, akik nem a turizmusban dolgoznak, szeretném elmagyarázni, hogy miről is beszélek, hogy mi is történik ilyen esetben:

Megcsörren a telefon, és a vonal másik végén egyik partnerünk zaklatott és kétségbeesett hangon mondja, hogy utasának mi a problémája, és hogy nem akarja megérteni, hogy mit és hogyan lehet megoldani, fenyegetőzik és agresszív… Tegyünk valamit, valahogy keressünk kiskaput, hogy az ő problémáját megoldjuk, mert egyszerűen nem bír vele…

Mikor pályakezdő koromban ez először történt velem, nagyon meglepődtem. Nem értettem, hogyhogy nem lehet normális módon megoldani egy ilyen szituációt. Én igen jó problémamegoldó vagyok, többnyire eddig mindent megoldottam egy hangos szó nélkül (persze voltak kivételek). Ilyen esetben természetesen próbálunk valami megoldást találni, hogy „levegyük a terhet” partnerünk válláról. Legvégső esetben beszélünk Mi az utassal.

Sajnos a fenti szituáció a több ezer utazási irodában dolgozóval napi szinten fordul elő, sokszor olyan apróságok miatt, ami többnyire a probléma felvetését sem indokolná, nem hogy a stílust, ami szerintem még otthon sem megengedhető…

Ez az utas-értékesítő közötti szituáció két problémát is felvet:

Egyrészt utasként hogy engedheti meg magának valaki, hogy egy másik emberrel szemben ilyen mértékű agresszióval lépjen fel. Sokan elfelejtik (nem csak az utazási irodákban), hogy ha egy szolgáltatást megrendelünk, akkor két fél kölcsönös megállapodásában veszünk részt az egyik félként. Tehát nekünk igényünk van valamire, amit a másik biztosít nekünk. Mint sok más dolog, ez sem kötelező. De ha igénybe vesszük és problémánk van, akkor normális hangnemben oldjuk meg, vagy keressünk másik szolgáltatót. Ez ilyen egyszerű.

Ha egy élelmiszerboltban elfogy a kenyér, akkor nem kezdünk el ordibálni az eladóval, hanem tudomásul vesszük és elmegyünk egy másik boltba. Sajnos azonban az emberek agressziója egyre nagyobb méreteket ölt. A „szeretnénk” kifejezés lassacskán kihalni látszik, mert mi mindent "akarunk"… Tehát, minden esetben maradjunk emberek, kultúrlények és törekedjünk a normális kommunikációra, a problémamegoldásra.

Másrészről sajnos az utazási irodában dolgozók közül vannak olyanok, akik annak ellenére, hogy régóta a szakmában dolgoznak és jó szakemberek, nem képesek a problémák megoldására, akkor amikor egy utas ilyen agresszióval lép fel velük szemben. A kollégák szinte mindegyike nagy tudással rendelkezik a világról és arról a munkáról, amit nap mint nap végez. Sokat tapasztalt munkája során, de a problémamegoldás még mindig nem megy.

Ezt sajnos nem tanítják az iskolában és az életben sem egyszerű rájönni a titkára. Pedig jó kommunikációval, talpraesettséggel szinte minden azonnal orvosolható lenne. Az agresszív emberből, nyugodt ember válik, ha megtaláljuk a hozzá vezető utat. Ha mégsem, akkor bízzuk a szervekre… Sose süllyedjünk le az agresszív ember szintjére, mert ott Ő a profi és a profizmusával legyőz minket. Az első és legfontosabb szabály: Maradjunk végig nyugodtak és diplomatikusak!!!

Eddigi munkáim során ültem én a háttérben mások problémájának megoldójaként és a frontvonalban is. Találkoztam olyan emberekkel, akikkel az emberi kommunikáció nem működött. Az ilyen utastól el kell búcsúzni. Igen, jól látják! Szerintem nem kell minden utast, minden áron elutaztatni. És jó lenne, ha ezzel a gondolattal mind alkalmazottként, mind pedig vezetőként megbarátkoznánk. Akivel már az elején gond van, azzal szinte biztos, hogy később is lesz.

És egy ötlet a végére: érdemes lenne néhány alkalommal olyan továbbképzésszerű összejövetelt tartani, ahol a problémamegoldás lenne a fő téma. Sokat segíthetnénk egymásnak a tapasztalat cserével…


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.