A visszaesés azonban nem volt drámai. Az összes turistaérkezések száma 8,6 millióról csupán 8,5-re mérséklődött. A vendégéjszakák száma azonban már ennél nagyobb, 3,5%-os esést élt át 2010-hez képest; 20,4 helyett 19,7 milliót hoztak ki a tavalyi évből. Örömteli ugyanakkor – tájékoztatott csütörtökön, Budapesten Urs Weber Schweiz Tourismus Magyarországért felelős képviselője –, hogy a mindenhol áhított BRIC-országokból tovább javultak a számok. Csak Kínából 60 százalékkal többen jöttek.
Mi magyarok üzleti és szabadidős turizmussal együtt 33 746-an fordultunk meg Svájcban. Ez 3,76%-os csökkenés 2010-hez képest, viszont 0,9 százalékkal emelkedtek a vendégéjszakáink számai, 84 394-et kitéve.
Urs Weber leszögezte: olcsóbb nem lesz Svájc, de a magasabb árért garantált minőség és számos attrakció jár. Mint például a 2012-es év, melynek marketingtémája a víz. Abban az országban, mely Európa édesvízkészletének 30%-ával rendelkezik. A 7000 svájci tó mellett 120 gleccser húzódik az Alpok csúcsai között. Mi több, kevés olyan ország van Európában, ahol a parlamenti képviselők egy heves vita után a parlament előtti, kristálytiszta folyóban hűthetik le magukat, olyanban, mint a szövetségi főváros, Bernben folyó Aare.
A víz évére és a Rajnára hívja fel a figyelmet Ernst Bromeis hosszútávúszó, aki május 2-2 között végigússza a Rajnát, forrástól a hollandiai torkolatig. Egy helyen döntött a gyaloglás mellett: a schaffhauseni Rajna vízesést nem vállalta be. Erre is felfűzve került kidolgozásra a „Rajna 2012 – a kék csoda” – című projekt.
És ha már víz és környezet, idéntől a svájci turisztikai hivatal nem ad ki nyomtatott prospektusokat, hanem egy-egy tematikus, magazinszerű kiadvánnyal jelenik meg, e mellett online hozzáférhetők az információk a hivatal saját oldalán.
A szálláskínálatról szólva elhangzott, a számos ötcsillagos szállodát felvonultató Svájc igyekszik kielégíteni új kedvezményes csomagjával 2-től 4 csillagig a kedvezményes szállás iránti igényt is. 50-től 100 euróig terjedő éjszakánkénti és személyenkénti árakkal.