Az Üdülési Csekket (ÜCS) leváltó SZÉP ötlete Horváth Tihamértól, a Széchenyi Gazdaságfejlesztő Társaság elnökétől, a kehidakustányi fürdő vezetőjétől származik jó másfél évvel ezelőttről. Az eredeti elképzelések sokat változtak ez idő alatt. Ezek szerint a kártyához kapcsolódó bankszámlára fizetett volna be önkéntes alapon a munkaadó a munkavállaló éves nettó jövedelmének 10 százalékáig. A befizetett összeg azonban munkavállalónként évente legfeljebb 300 ezer forintot nem haladhatta volna meg. Az összeget 18 hónapon belül fel kellet volna használni. És akkor volt még itt szó a kormány által létrehozandó, a SZÉP-hez tartozó számlákat kezelő turizmus bankról, amiből azóta nem lett semmi. Az akkori tervek szerint a kártyát csupán 20% áfa terhelte volna, a munkaadó pedig kártyára átutalt összeg 50 százalékát jóváírhatná adójából - ha vállalkozása nyereséges. A jutalékot 2,5 százalékban kívánták maximalizálni.
Alszámlák
A kibocsátók közt jelenleg az OTP, K&H és az MKB szerepel, az ajtó azonban nyitva mindenki előtt, ha teljesíti a feltételeket. Ezek közt szerepel az országos hálózat megléte, minden 35 ezer főnél nagyobb településen kell személyes ügyintézésre alkalmas fiókot fenntartani. A csatlakozási kérelmeket az utazási szakma számára jól ismert Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) bírálja el.
Hideg, meleg, Erzsébet
A SZÉP melegétel-kerete mellé a munkáltató kedveskedhet még munkavállalójának további étkezési utalványokkal. A piac az Erzsébet utalvány bevezetésével jelentősen átalakult, az eddigi utalvány kibocsátóktól - Accor Service, Le Chéque Déjeuner, Sodexo Pass - a Nemzeti Üdülési Szövetség Kft. (NÜSZ) veszi át a szerepet. Az Erzsébet havi 5000 forintban maximalizált, hideg ételre felhasználható keretével együtt akár havi 30 ezer forint is juttatható kedvezményes adózás mellett a munkavállaló számára, ha figyelembe veszzük a SZÉP melegétkezési alszámláját a maga 12 500 forintjával, illetve azzal a 12 500 forintnyi, üzemi étkezésre felhasználható kerettel, melyet a telephelyükön ilyen egységgel rendelkező munkahelyek dolgozói kaphatnak.
Az étkezési utalványok esetében szintén átmeneti lesz az idei év, a három francia cég által kibocsátottak év végéig érvényben maradnak az újak feljövő rendszere mellett. Mi több, az átmenet biztosítása végett az Erzsébet-utalvány, mely idővel szintén várható elektronikus kártya formájában, 2012-ben felhasználható meleg étel fizetésére is. Az utalvány - mint azt dr. Guller Zoltán, a NÜSZ ügyvezető igazgatója hangsúlyozta - a piaci alapú gazdaságélénkítő SZÉP-pel ellentétben elsősorban szociális jellegű, melyet erősíthet az a szándék, hogy a forgalmazásból befolyt összeget a Soltész Miklós által koordinált Erzsébet-program keretében szociális üdültetésre, mindenekelőtt gyermektáboroztatásra fordítják. Guller szerint ez 2 millió felhasználó esetén akár 10 milliárd forintot is jelenthet. Jelenleg 600 ezer munkavállaló kapja, számuk folyamatosan bővül - tudutk meg.
Megtudtuk: az utalvány felhasználásáról megállapodás született eddig a CBA, Coop és Reál hálózatokkal. Újságírói kérdésre reagálva, mely szerint tárgyalnak-e multikkal illetve, hogy az álatluk fizetendő jutalék magasabb-e mint a hazai üzlethálózatoké Guller Zoltán elmondta: 3-6% között változik a jutalék mértéke, mely azon múlik, hogy a szerződő fél fizikai értelemben mekkora mértékben járul hozzá az utalvány forgalmázáshoz.
A köz terhei
A SZÉP-Kártya nem köztehermentes. Az adóalapot 1,19-cel fel kell szorozni, majd a kapott szorzatnak 10%-a EHO-ra, 16%-a SZJA-ra megy. A jutalék 1,5% lesz. 2009-ben számos alkalommal merült fel az üdülési csekk megadóztatása, az akkori ellenzék tiltakozott az utalvány bármilyen mértékű megadóztatása ellen. Akkoriban, amikor a válság - ha nem is a jelenlegihez fogható mértékű, de - szorongatta a turizmust, az akkori felelős miniszter, Gyenesei István felvetette, hogy az addigra már - némi túlzással - akár téli gumi cseréjére is alkalmas üdülési csekk szolgáltatási köreit leszűkítsék, hogy az utalvány azt a célt szolgálja, amire létrehozták: a munkavállalók és családtagjaik illetve a szociálisan rászorulók üdülését.
Idén még Üdülési Csekkel is
Karácsony Mihály, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) volt elnöke a SZÉP kiötlésekor még cáfolta, hogy a rekreációs kártya bevezetésével megszűnne az Üdülési Csekk. Megszűnik, ebben az évben még használhatók az utalványok. A jelenleg forgalomban lévő, bő 10 milliárd forint értékű csekkek 2012. december 31-ig használhatók fel. Eddigre az ÜCS kivezetésével megbízott NÜSZ elvégzi a munkát - tájékoztatott Dr. Guller Zoltán. Sokan dohogtak a szakmából: lassú a SZÉP bevezetése, a szerződött szolgáltatók számának növekedése, ugyanakkor túl gyors az ÜCS kivezetése. Nem lassú - cáfolt Körtvélyesi László, a SZÉP bevezetését felügyelő miniszteri biztos hozzátéve, hogy 2011. december 31-ig csak szálláshelyek csatlakozhattak, a kártyát is csak itt fogadták el. Év közepére akár 20 ezer szerződött szolgáltató is lehet a rendszerben - biztatott.