Idén a világ idegenforgalma a UNWTO előzetes becslései szerint stagnál, vagy kis mértékben csökken. Gyenesei szerint ezek túl óvatos becslések, hozzáteszi, pesszimista hangok szerint a csökkenés akár 5-10% közötti is lehet. Egyébként az előrejelzés pozitív, vagy negatív módosítására a UNWTO is lehetőséget ad. Míg hazánk tavaly a vendéglétszámot tekintve a rendszerváltás utáni legerősebb évet zárta, addig idén jelentős visszaesésre számíthatunk, különösen a beutazásban, amit viszont kompenzálhat a belföldi turizmus utóbbi időkben tapasztalható, jelentős növekedése, illetve az utazási szokások megváltozása. Ez azt jelenti, hogy a közelebbi úticélok vonzóbbá válnak, tehát a környező és közelebbi országok turistáira számíthatunk, ezekből az országokból növekedés, vagy szinten tartás várható. Ezek hatására ma 0 és mínusz 2-3% közti változással számolnak a szakemberek. Gyenesei elmondta, hogy az országon belül legsúlyosabban Budapestet fogja érinteni a turizmus válsága, mivel erőteljes csökkenés tapasztalható a konferencia turizmusban, ennek pedig a főváros a fő helyszíne, valamint a belföldi turizmusnak Budapest nem kiemelt célpontja.
Eredményként említette Gyenesei az üdülési csekkek forgalmának 2008-as növekedését az előző évihez képest, illetve az elfogadóhelyek - 10 000-ről 12 000-re - és a szolgáltatások - 12-ről 17-re - számának növekedését. A miniszter kiemelte a kedvező ár-érték arányt, és ennek az aránynak a megfelelő kommunikálását, mint a talponmaradás feltételét, valamint a minőségi szolgáltatás irányába történő elmozdulást. Az idegenforgalmi felhasználásra szánt uniós pályázati pénzeket illetően, megtudtuk, hogy a 2007-2013 közti időszakban rendelkezésre álló, összesen 300 milliárd forintnyi a periódus első két évében 247 pályázat kapott 65 milliárd forintot a rendelkezésre álló 81,5 milliárdból. A megmaradt különbözet felhasználható formában átkerült a következő évekre. Idén, a Kulturális Turizmus Évében, különösen nagy figyelmet kapnak a különböző rendezvények; ezekre a Nemzeti Kulturális Alappal együttműködve 700 millió forintot különítenek el 63 rendezvény részére.
Két aktualitást említett még a miniszter. Az egyik, hogy hosszas előkészítés követően január 29-től egy minisztérium alá tartozik az idegenforgalom és a vendéglátás, azaz az utóbbi a gazdasági tárcától átkerült az Önkormányzati Minisztériumhoz. A másik, hogy január elsejétől az OIB helyébe lépett Nemzeti Turisztikai Bizottság vezetését elnök és szakmai társelnök megosztásban fogja ellátni Újhelyi István és Wolff Péter. A korábbi, az OIB és a minisztérium közti, munkamegosztás változatlan marad. Az Áfa-emelés szállodaiparra gyakorolt negatív hatását firtató újságírói kérdésre a miniszter elmondta, hogy a várható Áfa emelés esetleges bevetél kiesést okozó hatását ellensúlyozza a forint gyengesége, illetve a jelentős előmunka alkalmazásáért - a szállodaipar pedig tipikusan ilyen - nyújtott kedvezmények összessége.