Balogh József elmondta: a mintegy 2,6 milliárd forintos keretösszeg közel kétharmadát a Győr megyei pályázóknak ítélték oda a történelmi és kulturális örökség megőrzésére és hasznosítására, illetve a turisztikai attrakciók fejlesztésére. A kisebb hányadot a Vas és Zala megyei pályázók nyerték el.
A Győr megyei pályázatok részleteiről az elnök közölte: a győri Káptalandombon lévő Püspökvár tornyának látogathatóvá tételére, kiállítóterek, továbbá turisztikai fogadóközpont és pihenőudvar kialakítására és a lébényi Szent Jakab műemlék templom megújítására 560 millió forintot nyert a Győri Egyházmegyei Hivatal.
A nagycenki Széchenyi István Emlékkiállítás korszerűsítésére, XXI. századi látogatói igények szerinti felújítására és a kastélypark rehabilitálására 129,6 millió forintban részesül a Győr- Moson-Sopron megyei Önkormányzat és konzorciumi partnere, a Nagycenk Beszélő Kőemlékei Alapítvány.
A győri belvárosban található Füles Bástya és a hozzá kapcsolódó kazamatarendszer rekonstrukcióját tervezi,majd a XVI. századi műemlékben interaktív élőhely bemutatót, családi játszóházat és közösségi teret szándékozik létrehozni a mintegy 127 millió forintos támogatást elnyert Xantus János Állatkert Közhasznú Nonprofit Kft.
Csaknem 463,5 millió forintot nyert a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság projektje, amelynek keretében természetvédelmi bemutatóközpontot létesítenek a Világörökség részét képező park Fertő tavi vidékén, interaktív kiállítást rendeznek be a Hanságban. Fertőújlak térségében és Kapuváron kerékpárút épül, Rábakecölnél pedig csónakkikötő a Rába folyón.
Tanösvények, túraútvonalak kialakítására, szabad strand és kikötőfejlesztésre 354 millió forint támogatást kap a Győri Többcélú Kistérségi Társulás.
A projektet Győrött és kilenc város környéki községben valósítják meg. A támogatási szerződéseket két hónapon belül megkötik, azt követően a nyertesek felvehetik az előleget, amely a támogatási összeg 25 és 40 százaléka lehet. A fennmaradó hányadhoz utófinanszírozásban jutnak hozzá a pályázók. (MTI)