A konferenciát megelőző sajtótájékoztatón Dr. Ferkelt Balázs rektor-helyettes megnyitójában a főiskolán folyó képzést mutatta be a szakképzéstől a mesterképzésig, mely utóbbira 2009. szeptemberében 215 hallgató jelentkezett. Kitért a főiskola kiváló nemzetközi kapcsolataira és a főiskolán angol- és németnyelvű képzések keretében megszerezhető diplomákra. Dr. Zimányi Krisztina dékán egészen a turizmus-vendéglátás oktatásának kezdeteitől kalauzolta el a jelenlevőket a mai főiskolai oktatásig.
Dr. Tóth Zoltán, intézetvezető, főiskolai docens a hazai vendégforgalom kilátásairól végzett kutatásának főbb elemeit foglalta össze. Öt országcsoportot vett górcső alá, melyek a magyar turizmus szempontjából kiemelkedő jelentőségűek. Külön kategória lett például Németország és a belföldi turizmus is. Beszédében kiemelte, hogy a válságnak hosszú távú hatásai is lesznek, a belföldi és a külföldi kereslet csökkenése is akár kétszámjegyű is lehet.
Dr. Kádas Lajos, főiskolai tanár előadásában a különböző képzési szinteken folyó oktatás fontosabb jellemzőiről beszélt. Bár a főiskola mindig is a gyakorlatias képzéséről volt híres: a gyakorlati, a természettudományos, a közgazdaságtani valamint a szervezési ismeretek más és más hangsúlyt kapnak a mesterképzésben mint a szakképzésben.
A Gundel család immár hat generációja köthető a magyar vendéglátáshoz. Négyen ebben az Alma Materben vagy jogelődjeiben végeztek. Dr. Gundel János arról az örömről beszélt, amit a fehér asztal körül tevékenykedve érez. Szerinte ez a legfontosabb, amit a fiatalabb generációknak át kell adni. Lehet, hogy az az 500 dolog, amit őseink csináltak ma már nem ér semmit, de anélkül az 501-et nem lehet megcsinálni. – summázta a vendéglátás lényegét a legendás család jelenlévő képviselője.
Dr. Niklai Ákos, valamikori diák és Gundel tanítvány, a MT Zrt. elnöke gyakorló éttermesként beszélt a vendéglátás aktuális kérdéseiről. Az ETC (European Tourist Commission tanulmányát idézve, a nemzetközi turizmus visszaesésének hamarosan bekövetkező megállását három okra vezette vissza: az üzemanyagárak csökkenésére, a szolgáltatók árcsökkentésére és a kedvező kormányzati lépésekre. A szakember itt reagált a bejelentett ÁFA emelésekre is. Most is megerősítette a szakma szervezet korábbi álláspontját, hogy a jelenlegi ÁFA szint a turizmus-vendéglátás eredményességét rontja és a honlapjukon megjelent javaslatokat továbbra is érvényesnek tartja és természetesen az ezirányú lobbimunka a kormányzat felé továbbra is folytatódni fog. Kitért a fekete és szürkegazdaság visszaszorításának szükségességére, ugyanakkor az ellenőrzés során számos túlkapást is tapasztal. Fontosnak tartja, hogy a vendéglátásban egyre több magyar alapanyagot használjanak és szeretné látni a csúcsgasztronómia valamint a globalizált és a magyar konyha békés egymás mellett élését Magyarországon. Zárásként a szakember az egészséges étkezés és a fogyasztóvédelem növekvő jelentőségét elemezte. Kocsonya Kálmán, az MNGSZ elnöke a nemzetközi versenyekről és a magyarok sikereiről tartott előadást. Beszélt az un. magyar aranycsapatokról és a jelenlegi utánpótlásról. A tavalyi évet egyfajta trendfordulónak nevezte, nemcsak a szakácsversenyeken elért helyezések miatt, hanem végre a nagyok mögött megjelentek a tehetséges fiatalok is, akik átvehetik majd a stafétabotot.
Dr. Tóbiás János, a Danubius Hotels Group általános vezérigazgató-helyettese a szállodaipar 2000-2008-as korszakát elemezte. A szakember szerint ma már túl sok a vadász és kevés a fóka. Szerinte gyakran indultak szállodafejlesztések előzetes keresletfelmérés nélkül, vagyis évek óta ugyanazon a tortán osztozik egyre több szálloda. Kitért az áremelkedések szerepére (energia, élelmiszer) valamint a munkabérék növekedésére, melyek mind a jövedelmezőség csökkenésének irányába hatottak. A magyar ÁFA szintet nemzetközi perspektívába helyezve szintén az adónem csökkenése mellett érvelt.