Július végén elrendelte a Győr-Moson-Sopron megyei bíróság a Beck Reisen Kft. felszámolását, amelyet még tavaly novemberben kezdeményeztek. Vélhetően maga a tulajdonos indította az eljárást, amikor tavaly novemberben a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) első fokon visszavonta az utazásszervezési engedélyét. Ennek ellenére a társaság folytatta a tevékenységet, amire január végén derült csak fény, amikor külügyi figyelmeztetés ellenére elindította utazóit az egyiptomi Luxorba. Ezután a MKEH másodfokon is törölte a cég utazásszervezői engedélyét, és kötelezte az elmaradt utazásokra befizetett előlegeket és részvételi díjak visszafizetésére. Májusban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 8 millió forintra bírságolta a céget tisztességtelen kereskedelmi gyakorlata, megtévesztő tájékoztatása miatt.
A Beck Reisen Kft.-t 2001-ben alapította Beck Financ néven 10 millió forintos alaptőkével a cseh Beck International és egy cseh magánszemély, Jens Beckhauser. A cég a honlapja szerint a felszámolás ellenére továbbra is kínál reklámbemutatóval egybekötött utakat Prágába, Olaszországba és Törökországba, jelenleg egy másik utazásközvetítőn, a Boci Travel Kft.-n keresztül.
A Beck Reisen magyarországi elérhetőségeként a weboldalon azonban egy bizonyos JB Travel Kft. szerepel, amelyet az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint Jens Beckhauser alapított félmillió forintos alaptőkével idén februárban, miután az MKEH jogerősen is visszavonta a Beck Reisen engedélyét, írja a gazdasag.hu. A JB Travel szerepel az MKEH honlapján található, engedélyezett utazási vállalkozások nyilvántartásában, mint közvetítő.
A Beck Tourstól papíron független, a termékbemutatóknak keretet biztosító szintén utazásszervező Beck Tours & Plan Kft. is folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot a GVH szerint, a céget tavaly Magyar Travel Utazási és Kereskedelmi Kft.-re keresztelték, és továbbra is működik, de idén tavasszal végrehajtást rendelt el ellene az adóhatóság. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnál is rendszeresen tettek bejelentést a cégek ellen az ügyfelek, a bemutatott termékekkel kapcsolatos tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt is bírságolta a hivatal a Beck Reisent, 1,2 millió forintra.
A hatósági eljárások azonban láthatóan nem tartották vissza a társaságot, amelynek árbevétele 2003-tól dinamikusan nőtt és rendre meghaladta az 1 milliárd forintot, nyeresége pedig a 200 milliót, azonban 2007-ben a forgalom 350 millióra esett vissza, bár továbbra is profitot termelt a társaság. Nagy ugrás következett 2008-ban, amikor az árbevétel már meghaladta a 3 milliárd forintot és közel 40 millió forint nyereséget produkált, de ezután a forgalom apadni kezdett, tavaly 2 milliárd forintot tett ki és a társaság vesztesége meghaladta a 180 millió forintot. A cég rövid lejáratú kötelezettségállománya 2010 végén 633 millió forintra rúgott a legutóbbi beszámoló szerint, ebből az utasoktól kapott előleg közel 200 millió forintot tett ki. A Magyar Travel Kft. a tavalyi évről még nem adott le beszámolót, 2009-ben közel 900 milliós forgalom mellett 10 milliós veszteséget produkált.
Jens Beckhauser a kizárólagos tulajdonosa a 2007-ben alapított Beck Credit Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-nek is, amelyet vélhetően az árubemutatókon részletre eladott termékekkel kapcsolatos hitelekre hoztak létre. Az Opten adatai szerint ez a társaság is működik még, pénzügyi eredménye tavaly több mint 260 millió forintra rúgott, míg egy évvel korábban 371 millió forintra.
Forrás: gazdasag.hu