Az elképzelés hosszú távú, közvetlen célja megújuló energiaforrásra, nevezetesen erdei és részben mezőgazdasági melléktermékek képezte biomasszára alapozva a hőellátás (fűtés és melegvíz-készítés) fosszilis energiahordozó igényének jelentős csökkenése. Konkrétan mindez azt jelenti, hogy a csúcshőigény 60 százalékát képviselő biomassza kazánkapacitás épül be a jelenlegi földgázüzemű kazán részleges kiváltására.
"Ennek köszönhetően a hőtermelés körülbelül 80 százaléka helyeződik majd át megújuló energiaforrásra, miközben az eddigi földgáz felhasználás közel egyötödére csökken vissza" – magyarázta Kovács István, a beruházás vezetőtervezője. Hozzátette: "két és fél éve kezdődtek a tervezési munkálatok, s a biomassza fűtőmű elkészítésének összköltsége 366 millió forint. Ennek az összegnek a felét teszi ki az elnyert uniós támogatás, míg a másik felét a Főapátság állja. A beruházás 11 év alatt térülhet meg, miközben az új kazán élettartama legalább 25 esztendő".
A gázmotoros kapcsolt hő- és villamos energiatermelés 48 millió forintba kerül – ennek szintén a felét fizeti az Európai Unió –; bő három hónap alatt készül el, hét esztendő alatt hozza vissza az árát, s legalább 20 éven keresztül szolgálja szűkebb környezetét. A gázmotorral évente kereken 695 MWh villamos energia termelhető, ami évi több mint 26 millió forint megtakarítást eredményez a Főapátság számára. Az új energiaforrásokat a régi kazánközpontok közelébe, a levendulás ösvény mellé álmodták meg. Kovács István elmondása szerint a keményeken "olyan tiszta levegő távozik majd, melyet szinte belélegezni lehet". A
A tervek szerint egyébként egy második fejlesztési ütemben az új épület tetejére napkollektorokat is szerelnének, de az biztos, hogy a biomassza fűtőmű működését a látogatók megszemlélhetik egy bemutató galéria segítségével. (kisalfold.hu)