A verseny pedig éleződik, hisz 2008-től mostanáig közel 300-zal nőtt a szállodák száma és félezerrel a panzióké. Az év első felének statisztikája szerint Romániában 1400 szálloda várja a vendégeket, ebből 28 ötcsillagos, 233 négy-, 663 három-, 395 pedig kétcsillagos.
A FIHR nem sok reményt lát a kilábalásra, mert a szállodaipar legfontosabb mutatói rendre negatív tendenciáról tanúskodnak: csökken a turista/vendégéjszaka száma, az érkezők pedig mind kevesebbet költenek, így nem véletlen, hogy a szállodák árbevétele 9 százalékkal esett vissza az elmúlt öt évben. Hiába emelkedik a külföldi turisták száma – 2008-ban 1,46 millió, 2012-ben 1,6 millió –, az iparágat döntően a hazai vendégek cipelik a hátukon, ők pedig alig költenek, s ha a három nyári csúcshónapban a tengerpari szállodák nem telnének meg, a mutatók még rosszabbak lennének.
A szállodások a karácsonyi-szilveszteri csomagoktól sem remélik a bevételeik megugrását. A hagyományoknak megfelelően az állampolgárok inkább családi körben töltik az ünnepet, ha pedig mégis befizetnek egy többnapos pihenésre, fejenként átlag mindössze 50-60 ezer forintnak megfelelő lejt költenek. A Prahova-völgy szállodái, panziói viszont, köszönhetően a bukarestieknek, szilveszterkor biztos megtelnek.
A FIHR szerint az ÁFA 19-ről 24 százalékra való emelése volt az elmúlt öt év legmélyebb érvágása az iparág számára. S akkor még nem tudni, mennyivel kurtítja meg a szálláshelyek nyereségét a bevezetendő átalányadó, amellyel a kormány a turizmusra telepedett feketegazdaságot akarja letörni.