Amíg a tavalyi megmérettetésre 32 ország nevezett, addig idén eggyel nőtt az induló nemzetek száma. A beküldött borok mennyisége azonban ennél jóval nagyobb különbséget mutatott, 2008-ban 7954 mintát kellett lekóstolnia a verseny zsűrijének, 2009-ben azonban ez a szám 9164-re ugrott, ezzel ma ők számítanak a világ második legnagyobb borversenyének.
Ebben az évben hatodik alkalommal rendezték meg az AWC Vienna borversenyt, amely az Osztrák Köztársaság földművelésügyi és környezetvédelmi minisztere, Nikolaus Berlakovich, valamint Bécs polgármesterének, Michael Häupl fővédnökségével valósult meg. Szakmai együttműködő partnerként a Bécsi Borszövetség és az Oenológusok Szövetsége állt a rendezvény mögé.
A borok kóstolására a Klosterneuburg-i Felsőfokú Szövetségi Szőlészeti Tanintézetben és Borászati Hivatalban került sor. A kialakult gyakorlatnak megfelelően a vakkóstolás folyamán a 100 pontos bírálati rendszert alkalmaztak az ítészek. A zsűrit osztrák és nemzetközi borászok, sommelier-k, kereskedők és újságírók alkották.
A bírálatot követően négy kategóriában adták át a nemzetközi trófeákat: a legjobb fehér-, vörös- és édes bornak járó kitüntetés kiválasztásának módja bárki számára egyértelmű. A negyedik, azaz a legjobb pincészetnek járó elismerés esetében azonban tisztában kell lennünk a verseny szabályaival. A kitüntetés odaítélésének alapja, hogy kiszámítják az induló pincészetek tíz legjobban szereplő borának átlagát. Ebbe a kalkulációba nem kerülhet bele olyan bor, amely 80 pontnál kevesebbet kapott, valamint egy bortípusokból maximum három tételt vehetnek bele az összegzésben. Ahhoz tehát, hogy ebben a mezőnyben elindulhasson egy pincészet, ahhoz alapból szükséges, hogy széles spektrumban készítsen sok, jó értékelést kapó bort.
2009-ben az osztrák Erich Scheiblhofer tudhatja magáénak ezt az elismerést. A legjobb fehérbornak 93,1 ponttal a német Weingut J.Störrlein & Krenig 2007-es Randersacker Sonnenstuhl White Burgunder-ét választották, míg a vörösek mezőnyében a Weingut Rings 2005-ös „Das Kreuz“ Cuvée-je bizonyult kiemelkedőnek 93,5 ponttal. Az édesek közül egy osztrák pincészet volt a legeredményesebb, a Weingut Steindorfer 2004-es Trockenbeerenauslese Scheurebe bora kapta a nemzetközi trófeát 92,4 pontos eredményével.
Az egyes induló pincészetek hat legjobb borát figyelembe véve alkották meg a szervezők az egy, kettő és három csillagos borászatok kategóriáit. A három csillaghoz összesen 546 pont kell, a kettő 537 ponttól jár, míg egy csillaghoz 528 pontra van szükség. Idén 12 induló érte el a legmagasabb minősítést, 126 pincészet kapott két csillagot, és 358 volt az egy csillagosak száma.
A csillagokon és trófeákon túl az indulók kaphatnak arany- és ezüstérmet, vagy palackcímkét is. Az aranyérem 90 pont fölött jár, míg az ezüstért legalább 85 pontot kell elérni. A palackcímkét azok a borok viselhetik, amelyek 80 pont felett teljesítettek a borversenyen.
Az aranyérmet nyert magyar pincészetek: Baron von Twickel (2 borral),a
Cezar Winery és a Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet.
Ezüstérem nyert az Achs & Achs 7, a Baron von Twickel 4, a Wunderlich pincészet 3, a Cezar Winery 3,a Csányi Pincészet 2, a Tokajicum Borház 2 és a Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet 2 bora.
Több mint 20 magyar érem az AWC Vienna 2009-en
Az AWC Vienna az osztrákok egyetlen nemzetközi borversenye, amelyet az Európai Unió elismer, emellett másik különlegessége, hogy a borversenyek világában egyedüliként, a nemzetközi trófeák nyerteseit komoly, 2000 eurós pénzjutalommal díjazza. 2009-ben a magyar pincészetek négy arany- és huszonkét ezüstérmet hoztak el - adta hírül a Vinoport.
Zöld lámpa a szupermarketlánc első bolti kocsmájának
A tervek szerint a kocsma a dundonaldi üzletben kap helyet, amely a Lidl reményei szerint új vásárlókat vonz majd az üzletbe.
Michelin-ajánlás Szatmár-Bereg egyik éttermének
A két ikonikus piros tábla mellett a harmadik is ott „tündököl” a Stílusos Vidéki Éttermiségivel (SVÉT-tel) együtt.
Megvan, ki kapta 2024-ben az Év Vendéglőse címet
A díjat 2001-ben alapította az MVI, a győztes kiválasztásakor az általa végzett munka minősége, szakmai magatartása és közéleti tevékenysége számít.
Újult elemekkel gazdagítva rendezik idén a derecskei disznótort
Főleg az „új elemek” hangzik izgalmasnak ebben a hírben.
Beszáll a Coca-Cola a személyzet nélküli boltnyitásos üzletágba
Mintegy 250 millió forintot fordítanak erre Magyarországon. A bolt működésében az MI kiemelt szerephez jut.
Ha február, akkor Kávébár Bazár
A jubileumi, tizenötödik KávéBár Bazár rendezvénynek a Millenáris B épülete, a nagycsarnok ad otthont.
Üdítőket hív vissza a multicég Európában
Európa néhány országában visszahívott bizonyos üdítőitalokat a Coca-Cola, mert „magasabb szintű” klórátot tartalmaznak.
A Lidl csökkenti a tojás árát
A lépés nem meglepő.
Gasztrorendezvény Szlovákiában
Új ételek, élő főzés és technológiák a HoReCa szegmens számára – ételek és italok széles választéka Szlovákiából és külföldről, technológiák és konyhai berendezések.
Van az az étel, ami még a koreai influenszeren is kifog
A dél-koreai mokpang influenszer, aki napjainkban Budapesten hódít hatalmas étvágyával, úgy tűnik, legyőzőre talált néhány kolbász és hurka képében.
Interjú
Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.