Az INTERREG Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program Kisprojekt Alap (www.skhu.eu, www.rdvegtc-spf.eu) keretén belül, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) koordinációjával, a zselízi (SK -Želiezovce) Sacher Polgári Társulás együttműködésével kerül sor a Gasztrokulturális örökségi helyszínek projekt megvalósítására. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Az NSKI egyik stratégiai célkitűzése a közösségfejlesztés, társadalmi felelősségvállalás megerősítése a Kárpát-medencében. Az intézet komoly kulturális, oktatási, történelmi, művészeti kapcsolatrendszerrel rendelkezik. A Sacher Polgári Társulás célja kulturális, művészeti, történelmi, közművelődési, valamint turisztikai és társadalmi közösségfejlesztő rendezvények, ismeretterjesztő előadások, megemlékezések szervezése, hagyományok éltetése és ápolása. Ezek között kiemelt helyet foglal el a Sacher-hagyaték szellemi örökségének ápolása, népszerűsítése és helytörténeti vonatkozásainak minél alaposabb
szintű feltárása.
E célkitűzések fontos állomása a bemutatásra kerülő projekt, mely a magyar-szlovák határtérségben valósul meg. A projekt alapvető célja, s egyben missziója, hogy hozzájáruljon a hagyományőrzés tudásának, filozófiájának országos, határon átnyúló szintű terjesztéséhez. A projekt visszanyúl előző korok és a népi hagyományok világába és összegyűjti az ehhez kapcsolódó helyszíneket, termékeket, alapanyagokat. További főbb célkitűzések a helyi lakosok, vállalkozások által helyben termelt, kulturális hagyományok alapján készült termékek, gasztrokulturális helyszínek bemutatása a célterületen, ezzel is segítve turisztikai attrakciók létrehozását és a hálózatosodást.
További cél a helyi potenciálok, hagyományok kibontakoztatása, értékek feltárása, bemutatása versenyképesség növelése Nyitra megyében és ezen belül kiemelten a Garam menti, zselízi régióban, valamint a szomszédos magyarországi térségben. A projekt eredményeként egy-egy tanulmány bemutatja a gasztrokulturális hagyományok alapján készült cukrászati termékek értéktárát a Zselízi régióban és a szomszédos magyarországi határtérségben, másrészt a kapcsolódó gasztrokulturális örökségi helyszíneket. Az értéktárak elérhetőek lesznek az egyesület és az NSKI honlapján található aloldalakon, ugyanakkor publikációk formájában is megjelennek.
A partnerek célkitűzései között szerepel, hogy eredményeiket minél szélesebb körben ismertté tegyék. Az értéktárban feltérképezettek alapján elkészül egy kiadvány nyomtatott formában. Promóciós film segítségével a gasztrokulturális örökség bemutatása is nagyobb teret kap. A filmet a jövőben marketing kampányra kívánják használni, így annak feladata túlmutat a projekten és tovább népszerűsíti ezt a területet. A megvalósítás során szakmai rendezvényekre kerül sor, amelyek a termékek gyakorlati elkészítésére, kóstoltatására is szolgálnak. A megvalósító partnerek szándéka szerint a projekt katalizátorként segíti majd elő a téma bővebb felfuttatását és minél részletesebb kibontakozását.
A zselízi Sacher Polgári Társulás 2016 tavaszán alakult. A világhírű Sacher-torta megalkotója, Franz Sacher az Eszterházy család szolgálatában két évet töltött a Garam menti városban1843 környékén. Itt látta meg a napvilágot fia, Edvárd, az illusztris bécsi Sacher Hotel megalapítója is. A Monarchia nemzetek fölött álló kulturális hagyományait követve a társulás a többnemzetiségű Zselíz történelmi és kulturális értékeinek ápolását és népszerűsítését tűzte ki céljául. A kulturális tevékenységek támogatása és bemutatása mellett feladatuknak tekintik Zselíz társadalmi és kulturális életének támogatását, a zselízi lokálpatriotizmus erősítését és a város hírnevének népszerűsítését belföldön és külföldön egyaránt (http://www.sacherhouse.com).
A projektről március 10-én tartanak tájékoztatót a projektgazdák.