Csapvíz vagy valami más?
A kávégép zavartalan működése, valamint a megfelelő minőségű kávéital érdekében lágyított vizet érdemes használnunk, semleges pH-val. A tökéletes kávéital elkészítéséhez épp annyira fontos a víz minősége, mint a kávéé. Vízkezelési megoldás szükséges, hogy a megfelelő minőségű vizet kapjuk a kávénkhoz, hosszú távon a csapvíz nem a legideálisabb. Üzemeltetőként érdemes a helyi vízviszonyokat felmérni, ugyanis országon belül is óriási eltérések vannak vízkeménységben, és ehhez kell állítani a lágyítás mértékét.
A hőfok kérdése
Az olasz iskola szerint a megfelelő hőmérséklet 93–96 Celsius-fok között van. 100 ⁰C felett a víz már égeti a kávét, ezért is mondjuk, hogy nem főzzük, hanem készítjük. A pörköltségi szinten és a kávétípuson túl sok tényező határozza meg az ideális hőfokot (feldolgozás, termőterület, nyomás, elkészítési technológia stb.), nehéz általánosítani, ugyanis arabica és arabica között is komoly eltérések lehetnek abban, hogy „mi áll jól az adott kávénak”. Általánosságban elmondható, hogy az arabica típusokhoz jobban illik az alacsonyabb hőfok, mint a robusta típusokhoz.
A tej varázsa
Tejhab készítésénél a tej fehérjetartalma lényeges, minél magasabb, annál könnyebb habosítani a tejet. Egyre többen használnak friss tejet az UHT-verzióval szemben, ha van rá mód, én is ezt javaslom. Zsírosság szempontjából a 2,8%-ost szoktam ajánlani, a 0,1-es és az 1,5-es szinte víz, illetve vízhatású, míg a 3,5-ös már túl zsíros, így elveszi a kávé ízének dominanciáját az italban. A tejszín, mint minden más kiegészítő, ízlés kérdése.
Alternatív megoldások
Az alternatív italok esetében is a fehérjetartalmat emelném ki. Alapból nehéz velük dolgozni, mivel alacsony fehérjetartalmúak, viszont sok gyártó piacra dobta már a saját, kifejezetten kávékészítéshez fejlesztett verzióját, amelyet emelt fehérjetartalmának köszönhetően már könnyebb habosítani.
Zádor Ákos
Értékesítési igazgató
Pannon Kávé Kft.