„A kutyával közös utazások aránya nem sokat változott, viszont a pandémia ideje alatt megnőtt a kutyatartók száma, így egyre komolyabb az igény az állatbarát szolgáltatások iránt a turizmus és a vendéglátás területén“, mondja Máté Krisztián és Hornyák-Schmidt Zsófia, a kutyabarathelyek.hu alapítói.
„A szálláskeresések során a kutyabarát szolgáltatások immár a nyolcadik helyen szerepelnek, ami jól mutatja az igények növekedését. Ezzel párhuzamosan az elmúlt években jelentősen megnőtt a kutyásokat kiszolgáló vállalkozások száma, így egy hosszú hétvége vagy néhány napos pihenés könnyen megszervezhető. És míg az őszi hónapok közül eddig szeptember volt a legnépszerűbb, fokozott az érdeklődés az október 23-i hosszú hétvége és az őszi szünet iránt, a kutyások részéről is“, teszi hozzá Kelemen Lili, a Szallas.hu sajtószóvivője.
Mi kerüljön a csomagba?
Indulás előtt kutyánk számára is gondoskodni kell a megfelelő úti felszerelésről. Ételt és esetleg jutalomfalatot mindenképpen csomagoljunk számukra, mert nem lehet tudni, hogy a helyszínen mit lehet beszerezni. Az etető- és itatótál sem árt ha nálunk van, bár ma már sok helyen gondoskodnak erről, javasolják a kutyabarathelyek.hu alapítói.
A játék mellett az ismerős illatok megidézése érdekében fekhelyet, takarót is vigyünk, és mivel már korábban sötétedik, a túrázáshoz láthatósági mellényt vagy fényvisszaverő nyakörvet.
Emellett célszerű kutyaürülékgyűjtő zacskót és pórázt is magunkkal vinni, és ha tömegközlekedni szeretnénk, akkor szájkosár is legyen nálunk. Alapszabály, hogy fertőző beteg vagy tüzelő kutyával ne induljunk útnak!
Kötelező okmány az oltási könyv vagy a kisállat-útlevél, hiszen ezek hiányában nem mehetnek a kutyák be a szálláshelyre. Fontos továbbá a chipen lévő adatok, valamint az oltások érvényességének ellenőrzése.
Kutya egy utazás
A KRESZ szerint a kutya rakománynak számít, ezért úgy kell elhelyezni a járműben, hogy a közlekedési és a személyi biztonságot ne veszélyeztesse. Ez történhet rögzített boxban, illetve ráccsal vagy hálóval leválasztott csomagtérben, ahol speciálisan kutyák számára készült biztonsági övvel rögzíthető a hámján.
A vonatra szájkosár és póráz mindenképpen szükséges, kistestű kutyákat szállítóboxban, szájkosár nélkül is utaztathatjuk. Külön jegyet vagy bérletet csak a szállítóbox nélkül, vagyis pórázon vezetett kutyák számára kell vásárolni. Az élő állatok csak a másodosztályú kocsikban utazhatnak, gazdánként maximum ketten.
Távolsági buszokon zárt, kézipoggyász méretű hordozóeszközben utasonként egy kutya szállítható, illetve járművenként egyszerre csak egy, szállítóeszköz nélküli állat engedélyezett, szájkosárral és pórázzal. Ez utóbbi esetben viteldíjat is fizetni kell.
Egy szobában a gazdival
A szálláshely kiválasztásakor a kutyabarátságon túlmenően a legfontosabb szempontok a bevihető kutya mérete, az állatorvos közelsége, és az, hogy az állatok felmehetnek-e a bútorokra. Nem árt tudni, hogy higiéniai okokból a wellness-részlegbe állatokat sehol nem engednek be. További szempont lehet a környéken található kirándulóhelyek közelsége is, hiszen kutyánkat a vakáció alatt is rendszeresen le kell mozgatni.
A kutyák után fizetendő felár változó: vannak olyan szálláshelyek, ahol ez teljesen ingyenes, de jellemzőbb az 5-8000 Ft/kutya/éj. A gazdánként bevihető állatok számát az üzemeltető határozza meg, ez általában maximum 3 szokott lenni.
Forrás: kutyabarathelyek.hu