Egységes európai szállodai besorolás születik - Magyarország jövőre csatlakozik

Jövőre újra meg kell szerezniük csillagaikat a magyar szállodáknak. Magyarország alapítótagja annak a múlt héten alakult szövetségnek, amely kidolgozza azt a kritériumrendszert, amely egy egységes európai szállodabesorolási rendszert biztosít. 

A magyar szállodák számára gyökeres változásokat hoz a jövő év. Két paradigmaváltás is történik a szakmában, nagyjából egyidőben. Egyrészt a szállodák számára megszűnik az osztályba sorolás kötelezettsége. Az annak alternatívájaként megjelenő védjegyrendszerhez tetszés szerint csatlakozhatnak a hotelek. Másrészt, ha csatlakoznak, mert meg szeretnék őrizni csillagaikat, egy egységes, európai rendszerben foglalnak majd helyet, amely most van születőben, és amelynek szükségességéről hosszú évek óta folyik a diskurzus az öreg kontinens országainak szállodaszektoraiban.

A Magyar Szállodaszövetség is alapítótagja a Hotelstars Union nevű szövetségnek, amely az Európai Szállodaszövetség, a HOTREC ernyőszervezeteként jött létre azzal a céllal, hogy egységesítse Európában a csillagokkal való kategorizálást. A szövetség a cseh, holland, német, magyar, osztrák, svájci és svéd szállodaszövetségek összefogásával alakult meg Prágában december 14-én. A Hotelstars Union a különböző országokban érvényben lévő kritériumrendszerek összehangolásával, egységesítésével azt kívánja elérni, hogy átláthatóbbá váljon a vendégek számára mely hoteltől mit várhatnak, ezáltal jobban megfeleljenek a hotelek a fogyasztóvédelmi igényeknek, és nagyobb elégedettség jellemezze vendégeiket.

A közös szállodai minősítési rendszer, amely a jelenleg érvényben lévő német kategorizáláson alapul, összesen 270 feltétel teljesítésén nyugszik. Az új követelmények nagy hangsúlyt helyeznek a szállodák magas minőségű szolgáltatásaira, egyebek mellett a wellnessre, vagy a kifogástalan alváskomfortra. Az új rendszert már a jövő év elején alkalmazzák Ausztriában, a Cseh Köztársaságban, Németországban és Svédországban. Magyarországon a jogi keretek megteremtésével előreláthatólag 2010 második felétől csatlakozhatnak hozzá a hotelek, míg Svájcban és Hollandiában 2011-től vezetik be.

A mintegy 17 ezer házat és egy 130 millió fős piacot lefedő 7 alapító ország további uniós tagországok csatlakozását várja a jövőben a Hotelstars Union soraiba, ezzel fokozatosan létrejöhet az egységes, harmonizált szállodai minősítési rendszer Európában.

És hogy mindez mit jelent a hazai szállodák számára? „2010 közepére várhatóan elkészül a védjegyrendszer, amelynek használatára, az arra kedvet érző hotelek az onnan számított egy évig jelentkezhetnek. Amelyek jelentkeznek, továbbra is 1-től 5-ig terjedő csillagos besorolásban maradhatnak, amelyek nem, azok nem használhatják a csillagokat, hanem csak olyan megjelöléseket, mint például budget, luxus vagy sztenderd szálloda. A jövőben a superior kategória használata nem minősük jogszabálysértésnek ahogy jelenleg, jóllehet számos hotel igyekszik ezzel a minősítéssel felhívni a vendégek figyelmét kategóriájától magasabb szintű szolgáltatásaira” – tájékoztatta a Napi Turizmust Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára, aki kérdésünkre azt is elmondta, úgy véli, a hazai 800-900 hotelből az igényes 3, 4 és 5 csillagos házak ragaszkodnak majd a csillagaikhoz, és regisztrálni fognak a védjegy használatára.

A szakember szerint a Hotelstars Union követelményrendszere a hazai szállodák számára jól teljesíthető, ezért arra lehet számítani, hogy a hotelek annyi csillagot kapnak majd, ahánnyal jelenleg is rendelkeznek. A csillagokat elnyerő hotelek azonban nem ülhetnek a babérjaikon, négyévente újra megmérettetnek, ami garantálja az állandó színvonalat.

Ez komoly minőségi előrelépést jelenthet a hazai szállodaipar számára, hiszen eddig az önbesorolás után automatikusan működési engedélyt kaptak a hotelek, azonban a hatóságoknak, jelen esetben a Fogyasztóvédemi Főfelügyelőségnek sem kapacitása, sem ideje és legelsősorban szakértelme nem volt ahhoz, hogy ellenőrizze, az adott szálloda, megfelel-e a saját kategóriája számára előírt követelményeknek.

Ezt a jövőben azonban a Magyar Szállodaszövetség elvégzi. Az új egységes szálláshelyekre vonatkozó októberben kihirdetett jogszabály  egyébként nemcsak a hotelek, hanem az összes kereskedelmi szálláshely számára megszünteti a kötelező minősítést, és felkínálja a tanúsító védjegy megszerzésének lehetőségét. A védjegy-program kidolgozására, megvalósítására, működtetésére a turizmusért felelős Önkormányzati Minisztérium kijelölte a szervezeteket az egyes szálláshely típusokra vonatkozóan, a hotelek esetében ez a Magyar Szállodaszövetség lett. 


Budapesti házban dolgozik az Év Fiatal Szállodása 2024 pályázat győztese

Budapesti házban dolgozik az Év Fiatal Szállodása 2024 pályázat győztese 

A pályázat legfőbb célkitűzése, hogy példaképet állítson a pályakezdő és junior kollégák elé.
Új értékesítési és marketingigazgató a pesti ötcsillagos házban

Új értékesítési és marketingigazgató a pesti ötcsillagos házban 

Az InterContinental Budapesthez új értékesítési és marketingigazgató érkezett.
Igazgatóváltás a Mellow Mood Hotels élén

Igazgatóváltás a Mellow Mood Hotels élén 

Veégh Máté lett a szállodai cégcsoport új általános igazgatója.
Budapesti egységek ennél a szállodacsoportnál

Budapesti egységek ennél a szállodacsoportnál 

Az East City Hotel és a Thomas Hotel is csatlakozik a brandhez.
Stílusos, kifinomult és újszerű együttműködés a Lánchíd lábánál

Stílusos, kifinomult és újszerű együttműködés a Lánchíd lábánál 

Feledésbe merült technikával készült ékszerek a budapesti hotelben.
A teljes körű felújítást követően ismét nyitva a hajdúszoboszlói hotel

A teljes körű felújítást követően ismét nyitva a hajdúszoboszlói hotel 

A Hunguest Béke több évig tartó felújítás után december 17-től ismét megnyitotta kapuit a vendégek előtt.
Újabb szálláshelyek Németországban a hostelcsoportnál

Újabb szálláshelyek Németországban a hostelcsoportnál 

Európa legnagyobb magántulajdonban lévő hostellánca, az a&o Hostels új szálláshelyet nyit Heidelbergben 2026 végén, ezzel tovább bővítve németországi jelenlétét.
Új beszerzési igazgató a Danubius Hotelsnél

Új beszerzési igazgató a Danubius Hotelsnél 

A szállodalánc új központi beszerzési igazgatója Várnai Krisztina.
Rock, divat, egyedi design, önjátszó Steinway zongora – a kortárs művészettel összhangban

Rock, divat, egyedi design, önjátszó Steinway zongora – a kortárs művészettel összhangban 

Szakmai versenyünk, a Junior Klasszis TopDesign 2024 – Formaruha pályázat ifjú győzteseit invitáltuk egy különleges megjelenésű és koncepciójú budapesti hotelbe január 20-án – és milyen jól tettük, hogy elkísértük nyerteseinket.
MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat

MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat 

Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.