A külföldi vendégek 451 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 9, az éjszakáké pedig 12%-kal nőtt 2011. februárjához képest. A legjelentősebb küldő országok közül – Ausztriából, Romániából – érkezett vendégek eltöltött éjszakáinak száma csökkent, míg a Németországból, Oroszországból, Olaszországból, Franciaországból, Csehországból, az Egyesült Államokból, valamint az Egyesült Királyságból érkezett vendégek éjszakáinak száma nőtt. Az orosz piac bővülése és térnyerése különösen az orosz vendégek által eltöltött vendégéjszakák számában jelentkezik, ahol a negyedik helyet foglalják el a külföldiek között.
A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül – a két- és ötcsillagos egységek kivételével – minden kategóriában növekedés volt. Az ötcsillagos szállodák esetében – a kedvező januári adatok után – a külföldi vendégek száma februárban 9, a vendégéjszakák száma pedig 4%-kal visszaesett, melyet a MALÉV februári leállása is befolyásolt.
A külföldi vendégek száma – Észak-Alföld és Balaton kivételével, ahol stagnált a számuk – mindegyik turisztikai régióban emelkedett.
Stagnáló belföldi vendégéjszakák, kevesebb vendég
Az év második hónapjában a belföldi vendégek 480 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. Számuk 2%-kal mérséklődött, míg az éjszakáké stagnált az előző év azonos időszakához képest. A vendégforgalom visszaesése kilenc turisztikai régióból hármat érintett. A belföldivendég-forgalom 82%-át fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma szintén stagnált.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 34%-os volt, ezen belül az ötcsillagosok 44, a négycsillagosok 40%-os foglaltságot értek el. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli: 45% volt. A szállodai kihasználtság összességében 1,7 százalékponttal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől.
Alacsonyabb RevPAR
Februárban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára stagnált (13 118 forint), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 4%-kal (4516 forint) visszaesett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Budapesten a vendégforgalom döntő részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára februárban 8300 és 30 400, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 2400 és 13 700 forint között alakult.
A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 4%-kal emelkedett a vizsgált időszakban, összesen 14 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 6,9 milliárd forint volt.