Elintézte az euró a szlovák turizmust

Nehéz időszakát éli a szlovák turizmus; tavaly az euró bevezetése és a gazdasági válság tette próbára a vendéglátóipart és előrejelzések szerint az idei év sem lesz kedvezőbb.

Szlovákiában tavaly közel 17 százalékkal csökkent (3,38 millióra) az elszállásolt turisták száma - ebből 1,298 millió volt a külföldi -, a vendégéjszakák száma pedig a 2008-as 12,46 millióról 2009-ben 10,39 millióra mérséklődött. Tavaly a legnagyobb visszaesést, közel 50 százalékosat a lengyel turisták esetében könyvelték el, azonban jelentősen, 40 százalékkal csökkent a magyar turisták száma is, Németországból 23, Csehországból 24 százalékkal kevesebben érkeztek.

Szakértők szerint Szlovákia idegenforgalmának az euró bevezetése inkább ártott, mint használt. "Az országunkba külföldről érkező turisták számára drágultak a szolgáltatásaink, mivel az idelátogatók jelentős része nem az euróövezetből érkezett. A szomszédos országok többet nyertek saját pénznemük gyengülésén, hiszen az euróval fizető országok számára rendkívül kedvező árakat kínáltak" - magyarázta Tomás Hasala, a SACKA elnöke. "A helyzet az idén se lesz jobb, sőt véleményünk szerint további csökkenésre kell felkészülnünk. Több közvélemény-kutatás igazolta ugyanis, hogy a lakosok pénzügyi helyzete az idén sem javult" - szögezte le Stanislav Macko, a SACKA alelnöke.

Ezek után nem csoda, hogy az idegenforgalomból származó szlovák bevételek tavaly 1,67 milliárd euróra csökkentek, ami legalább 160 millió euróval marad el a 2008-as adattól. Egyébként Szlovákiában a vendéglátás nem számít húzóágazatnak, az utazási irodák szövetségének adata szerint a turizmus mindössze a GDP 2,6 százalékát állítja elő. (Napi Gazdaság)


Ekkora hatótávval mérnek a hazai traffipaxok

Ekkora hatótávval mérnek a hazai traffipaxok 

A rendőrség háromféle műszerrel mér – íme a különböző módszerek.
Jó hír az autósoknak: halasztják az M7-es felújítási munkálatait

Jó hír az autósoknak: halasztják az M7-es felújítási munkálatait 

Annak érdekében, hogy nyáron, a Balaton felé, és onnan Budapest irányába tartó hétvégi csúcsforgalomban legalább emiatt ne legyen fennakadás.
Wizz Air: azonnali járattörlések Tel-Aviv és Amman irányába

Wizz Air: azonnali járattörlések Tel-Aviv és Amman irányába 

A légitársaság bejelentette, hogy azonnali hatállyal, egyelőre június 20-ig, felfüggesztette a Tel-Avivba és Ammanba irányuló járatait.
Izrael: teljes légtérzárlat és járattörlések sora a péntek hajnalban kipattant izraeli-iráni konfliktus miatt

Izrael: teljes légtérzárlat és járattörlések sora a péntek hajnalban kipattant izraeli-iráni konfliktus miatt 

Izrael lezárta légterét – a Ben Gurion repülőtérre, és egész Izrael fölé nem engednek fel- vagy leszálló gépeket a hatóságok.
Lezuhant egy indiai utasszállító 242 emberrel a fedélzetén – egy túlélőt kórházban ápolnak

Lezuhant egy indiai utasszállító 242 emberrel a fedélzetén – egy túlélőt kórházban ápolnak 

A gépen 242 fő utazott (230 utas, 12 főnyi személyzet), akik közül 169 indiai, 53 brit, 7 portugál és 1 kanadai állampolgár volt.
Mol Bubi: új elektromos kerékpárok érkeznek

Mol Bubi: új elektromos kerékpárok érkeznek 

És a BKK kivezeti a féléves Mol Bubi-bérletet.
Bővíti hálózatát az airBaltic

Bővíti hálózatát az airBaltic 

A bővítés több utazási lehetőséget kínál az utasoknak a téli szezonban.
Csökkenő nyereség  és kihívások a Wizz Airnél

Csökkenő nyereség és kihívások a Wizz Airnél 

A légitársaság még az elemzői várakozásnál is gyengébb üzemi eredménnyel zárta pénzügyi évet.
Miképp lehet kerekesszékeseknek Amerikába utazni?

Miképp lehet kerekesszékeseknek Amerikába utazni? 

Nem csak az idősekről van szó: az Egyesült Államokban több százezren szenvednek fiatalon is olyan kórokban, amelyek – sokszor egész életükre – akadályozzák a mozgásukat vagy tájékozódásukat.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.