Mint arról a Euronews beszámolt, a szomszédos Bahrein azzal vádolja Katart, hogy Iránhoz köthető terrorista csoportokat támogat, míg az egyiptomiak úgy vélik, hogy a betiltott Muzulmán Testvériség mozgalom mögött állnak. Katar külügyminisztériuma szerint alaptalan a vádak, így az intézkedések is indokolatlanok. Az USA és Irán a helyzet diplomáciai rendezésére szólította fel a feleket. A Financial Times értesülései szerint a vádaskodás mögött az húzódhat, hogy a katari uralkodócsalád Irakban elrabolt tagjaiért az ország egymilliárd dollár váltságdíjat fizetett ki. Az összegről az említett államok azt gyanítják, hogy terroristákhoz jutott.
A politikai játszma odáig mérgesedett, hogy az Egyesült Arab Emirátusok, Szaúd Arábia és Bahrein a tengeri, földi összeköttetés mellett a légi közlekedést is felfüggesztette szomszédjával. Utóbbival kapcsolatban megkerestük a Qatar Airways-t is. A Magyarországról és vonzáskörzetéből jelentős mennyiségű utast szállító légitársaság munkatársai hivatkozva a Qatar Airways honlapján is megjelent figyelmeztetésre elmondták, hogy további intézkedésig a három fenti országba, valamint Egyiptomba közlekedő járataikat felfüggesztették.
Az érintett utasokat igyekszik a légitársaság más módon eljuttatni úti céljukig, vagy visszatérítik a teljes viteldíjat, illetve díjmentesen módosíthatják foglalásukat a desztinációhoz legközelebb eső, másik Qatar Airways úti célra. A légitársaság egyebek mellett a szaúdi Jeddah-ból az Oman Air közreműködésével szervezett három charter járatot az ott rekedt utasok Maszkaton történő hazaszállítása érdekében. Nem megerősített források szerint a Maldív-szigetek is beállna a diplomáciai és közlekedési kapcsolatot megszüntetők sorába. A légitársaságnál ezt határozottan cáfolták. Hozzátették azt is, hogy a kialakult — reményeik szerint 1-2 napnál tovább nem tartó — helyzet nem sok magyar utast érint, mivel jelentős részük Dohán keresztül elsősorban Ázsia felé utazik.