Kirchknopf Gábor, az Uniqa Biztosító vagyonbiztosítási területvezetője szerint az év első öt hónapjában nagyjából 20 százalékkal kevesebb utasbiztosítást kötöttek, mint a tavalyi év hasonló időszakában, igaz - annak köszönhetően, hogy az átlagdíjak emelkedtek, díjbevételben "csak" 15 százalékos a visszaesés a társaságnál. Az Union Biztosítónál az előző év hasonló időszakához képest 30 százalékkal csökkent az utasbiztosítási termékük iránti kereslet.
Az Allianz - ahol az év első két hónapjában még 30 százalékos növekedést mértek a szerződések számában - júniusban már 5 százalékkal kevesebb szerződést kötött, mint egy éve. (Összességében azonban még mindig több biztosítást kötöttek meg a társaságnál, mint 2008-ban.)
Raveczky Nóra, az AXA Biztosító termékmenedzsere szerint az elmúlt évhez viszonyítva az utolsó 2 hónapban észleltek kismértékű eltérést, szerinte a szezonalitást figyelembe véve a következő nyári hónapok lesznek meghatározóak az üzletág tekintetében.
Karsai Márta, a Groupama Garancia nemzetközi biztosítási főosztályvezetője szerint idén nyáron valószínűleg kevesebben utaznak majd külföldre, akik pedig elhagyják az ország területét, a legtöbb esetben közelebbi úti célt és rövidebb időtartamú nyaralást választanak - így kisebb időre szóló szerződések köttetnek.
Pandurics Anett, a Magyar Posta Biztosító vezérigazgatója szerint ugyanakkor az ügyfelek kockázattudatossága évről évre nő, szerinte a piaci versenyben csak akkor lehet helytállni, ha az adott biztosító az elvárt szolgáltatási színvonal mellett valami pluszt is tud nyújtani. Hasonló véleményen van Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem életbiztosítási üzletágvezetője is: szerinte nem fog olyan arányban csökkenni az utasbiztosítások iránti kereslet, mint amennyire várhatóan a külföldi kiutazások csökkenni fognak. "Pár száz" forint napi díj ellenében már köthető utasbiztosítás, a tudatosabb külföldre utazó pedig mindenképp el akarja majd kerülni szerinte, hogy az út során egy esetleges megbetegedés miatt nagyobb összeget kelljen kiadnia.
Nyertes a net?
Az Aegon szerint a visszaesés az utazási irodákban eladott utasbiztosítások esetén lesz a legszámottevőbb. A költségek csökkentése miatt ugyanakkor a társaságnál arra számítanak, hogy egyre többen lesznek olyanok, akik maguk szervezik meg az utazásukat az internet segítségével (szállás, repülőjegy stb.), aminek köszönhetően az utasbiztosítások java részét is online kötik majd.
A válság tehát új lehetőséget jelenthet az online biztosítási szolgáltatók számára - vélik az Aegonnál. A fentiek nyomán aligha meglepő, hogy az AEGONdirekt.hu a napokban indult online utasbiztosítási termékével. A társaságnál elmondták, "Kiránduló" biztosításuk napi 250 forintért köthető, ez jelenleg a legolcsóbb utasbiztosítás a piacon. Az adott konstrukció a szomszédos országokra érvényes és több millió forintos költségtérítést tartalmaz. A netes utasbiztosítás térhódítására számít a Groupama is - igaz, azt elismerik, hogy az online kötések száma kevésbé esett vissza, mint a hagyományos szerződéseké, ami jórészt az itt elérhető 10 százalékos kedvezménynek köszönhető.