Gyógyító víziók, pszichowellness, földenergia

Cikksorozatunk utolsó részében annak jártunk utána, milyen speciális igényeket elégítenek ki a nemzetközi spirituális utaztatók, valamint a belföldi turizmusban rejlő lehetőségeket kutattuk.

Napjainkban már léteznek tematikus jellegű spirituális utak is. Számos jógatábort hirdetnek például tengerparti luxusnyaralások helyszínein, Jamaicán, Costa Ricában, Mexikóban, Balin vagy Marokkóban. Ahhoz, hogy a távol-keleti térrendezés, a feng shui tudományát első kézből sajátíthassuk el, Kínába tanácsos utazni, ahol rangos mesterektől tanulhatunk. Az indiai alternatív gyógyászat, az ajurvéda alapismereteinek megszerzéséhez pedig a dél-indiai Keralába érdemes menni. 2006-ban 429 ezer külföldi látogatott el a régióba, és évről évre 15–20 százalékkal nő a számuk. A spiritulitásra leginkább fogékony célközönség és egyben a legnagyobb vásárlóerőt jelentő nők számára külön spirituális programokat is alkottak, amelyek a megszokott spirituális úti célokba (például Peru, Egyiptom, Sedona, Anglia stb.) kalauzolnak ugyan, de a szervezők úgy válogatják a helyszíneket, és a szakemberek úgy bonyolítják a szertartásokat, hogy azok kifejezetten a női energiákat támogassák, mozgósítsák. A program kiegészül a gyengébbik nemet célzó wellness- és szépségápolási kezelésekkel és az elmaradhatatlan vásárlási lehetőségekkel is.

Őserdei teaszertartás

A spirituális turizmus, az egészségturizmus – és egyes vélemények szerint a drogturizmus – furcsa egyvelegét képezik azok a programok, amelyek során az amazóniai őserdők mélyén, főként Peruban, ritkábban Brazíliában hallucinogén hatású növényi főzettel, az úgynevezett ayahuascával végzett sámánszertartásokon vehet részt az ember. A sámánok az ital segítségével lépnek kapcsolatba a szellemekkel, a nyugati világ turistái számára azonban elsősorban a tudatalattival való kapcsolatteremtés eszközét jelenti az ayahuasca tea. Sok turista ezzel együtt spirituális élményként éli meg a tudattágító rituálét, amely során számos érzelmi és testi problémája is megoldódik. Az utóbbi hatás bizonyított. Az amazóniai őslakosok a népi gyógyászatban is használják a főzetet. Egy tudós felmérést végzett a szertartások nyugat-európai résztvevői között, amelyből kiderült, hogy tíz megkérdezettből kilenc a spirituális élmény kedvéért próbálta ki az ayahuascát, tízből tíz volt elégedett a hatással, és ugyanenynyi vállalkozna ismét a kellemetlen tünetektől (hányás, hasmenés, hallucinációk stb.) sem mentes, „sejtekig hatoló lelki utazásra”. A programon részt vevők között jóval nagyobb arányban voltak jelen a férfiak, mint a nők, és közel egyenlő arányban képviseltették magukat a 31–40, 41-50 és 51–60 év közötti korosztály. Az Egyesült Államokban és a nyugati országokban olyannyira elterjedt a szertartásokra való utazás, hogy a jelenséget ayahuasca turizmusként is emlegetik. Nem egy tour-operátor szakosodott rá, hiszen az emberek akár 2000–3000 dollárt is áldoznak a programra. Számukra már négycsillagos luxusbungalókat is építettek a perui dzsungel központja, Iquitos környékén. Ayahuasca szertartást Peru nagyobb turisztikai célpontjaiban is t artanak. Jelenleg száz sámán szolgálja ki az évente többezres nagyságrendben érkező turistákat. Az ayahuascát pszichoaktív hatása ellenére nem tekinti drognak a perui állam, hiszen szerves része az ország spirituális és gazdasági életének. Hogy ez utóbbiban mind nagyobb szerepet kapjon, arról a turizmus is tesz: az állami tulajdonban lévő utazási irodák anyagilag is támogatják az ayahuasca fesztiválokat.

Üdül a lélek

A belföldi turizmusban is akad már szolgáltató, amely spirituális utakra „merészkedett”. Ilyen az 1997-ben alapított, utazásközvetítéssel és Balaton-parti nyaralók bérbeadásával foglalkozó Central Tourist Kft. leányvállalata, az Astra Tourist, amely 2006-ban szervezte első „lelki wellnessüdülését”, és e kifejezés azóta szinte a védjegyévé vált. Az iroda ezoterikus érdeklődésű ügyvezetője, Rozgonyi László a Central Tourist panzióiban, a Győr melletti Farádon és a balatoni háttértelepülésen, Szentbékkállán ad otthont az egyhetes programoknak, amelyeket a lélek megújulásának lehetőségeként hirdetnek. „A kislétszámú, húsz főben maximalizált csoportok résztvevői jellemzően két típusba sorolhatók – magyarázza Rozgonyi. – Vannak, akik még csak ismerkednek a spirituális eszmékkel, ők leginkább ideológiától mentes, a mindennapi életben is kamatoztatható tudást várnak, amely jól szolgálja a kikapcsolódásukat, lelki fejlődésüket, egészségüket. A másik csoportba azok tartoznak, akik már sok spirituális tanfolyamon vannak túl, jó és rossz tapasztalatokkal a hátuk mögött. Ők nagyon mély, de tiszta, ködösítéstől és misztifikálástól mentes tudást várnak tőlünk spirituális témában.” A pszicho-wellness nyaralás során szinte minden résztvevő előszeretettel vesz részt a meditációs foglalkozásokon, a problémamegoldó, önismereti beszélgetéseken, a tajcsi- és jógaórákon, a maszszázsokon, a vegetáriánus táplálkozásról és az egészséges életmódról szóló tanácsadáson, de számos olyan program is van, amely elsősorban a spiritualitásra fogékony vendégek számára lehet érdekes. Ezek a mandalakészítés, az álomfejtés, a tarot kártyával történő jóslás és az egyik legfontosabb ezoterikus eszköz, az inga használatának elsajátítása, amellyel földsugárzást is lehet mérni, valamint energia-gyűjtőpontot keresni. Ez utóbbit akár a táborhoz kapcsolódó fakultatív kirándulások helyszínein is gyakorolhatják a résztvevők: a Balaton-felvidéki Hegyes-tű bazaltkúpjánál, a szentbékállai Kőtengernél és Zalaszántón, ahol egy buddhista sztupa is található. Ezeket a helyeket nagy energiájuk miatt spirituális jelentőségűnek tekintik a tábor szervezői.

Gyógyít a föld

Magyarország bővelkedik úgynevezett erőhelyekben. Az ezoterikus magyarázók úgy tartják, a legtisztább és a legnagyobb, azaz az isteni energiák vannak itt jelen, a fizikusok azonban a mágneses földsugárzással indokolják a jelenséget. Ha nagy hazai erőhelyekről beszélünk, a Pilist, illetve annak központját, Dobogókőt már a laikusok is azonnal említik. A bioenergetikusok szerint az Orion csillagkép pontos mása rajzolódik itt ki energiapontokból, amelynek középpontja Dobogókő. Ezért a hegységben az energiák rendkívül intenzív áramlása jön létre, amelynek egyes nézetek szerint kevés párja akad a világban. Ugyanakkor már hazánkban is jelentkezett trónkövetelője: a tápiószentmártoni Kincsem Park Attila-dombja, ahová évek óta tömött bérelt buszokkal járnak „energiázni” az emberek az ország minden tájáról a gyógyító földsugárzás hírére. Egyes magyarázatok szerint itt a villamos- mágneses erőterek részleges ionizációt hoznak létre a levegőben, amitől sokan úgy érzik, bizseregnek a végtagjaik. Számos fizikus mérései alapján azonban energetikai szempontból korántsem kiemelkedő jelentőségű a terület.

Új hazai gyógyhelyek?

Ez azonban mit sem változtat népszerűségén. A park tulajdonosa, Kocsi János – akit 2006-ban Nagykáta polgármesterének is megválasztottak - él is a hely hírnevével és adottságaival, és a turisztikai előnyöket is szem előtt tartva erősíti annak spirituális jellegét. Céges rendezvények kiegészítő programjaként sámánszertartásokat szervez, és elhatározta, hogy uniós és hazai támogatások bevonásával, összesen 4 milliárd forintból néhány év alatt felépíti a dombon Attila palotáját, amely szakemberek szerint a nemzetközi turistaforgalmat is megindíthatja Tápiószentmártonban, lévén, hogy a hun király hazánk szinte egyetlen, világszerte ismert történelmi alakja. A park, amelyet évente több százezren keresnek fel, Magyarország legnagyobb, magánkézben lévő ménesének köszönhetően a hazai lovasturizmus meghatározó helyszíne, szállodával, minigolfpályával, bortrezorral, őshonos állatparkkal rendelkezik. Ha megélénkül a nemzetközi érdeklődés, valóra válhat a tulajdonos régóta dédelgetett és nagyszabású álma, aki csatornát építene a Tápióig, hogy a külföldi vendégek akár jachttal is érkezhessenek „farmjára”. Nem a Kincsem Park az egyetlen szolgáltató hazánkban, amely a jótékony élettani hatású, a test öngyógyító folyamatait stimuláló földsugárzás hírével csalogatja a vendégeket. Így hirdeti magát a lenti gyógyfürdő és a röjtökmuzsaji Szidónia Kastélyszálló is. Meglepő azonban, hogy az ezoterikus szakírók által nagy energiájúnak tartott helyek között egy sem szerepel a három közül, ott van viszont többek között Andocs, Bodajk, Budakeszi, Egerszalók, Esztergom, Gencsapáti, Gyula, Kaposszerdahely, Kékkő, Mátraszentimre, Visegrád és Zirc. Cikksorozatunk olvasói láthatták: ahogyan a spirituális világfelfogás egyre inkább gyökeret ver a nyugati társadalmakban, úgy alkalmazkodik a turizmus is az új eszmerendszer nyomán kialakuló kereslethez. Lehet, hogy csak néhány év, és nagy múltú fürdővárosaink és légzőszervi terápiás helyszíneink mellett az erőhelyeket is a hazai gyógyhelyek körében tartjuk majd számon?


Dubaj a világ legnagyobb repülőterét tervezi

Dubaj a világ legnagyobb repülőterét tervezi 

Dubajban vasárnap bejelentették az emírség azon tervét, hogy az Al Maktoum nemzetközi repülőteret a világ legnagyobb repülőterévé fejlesztik.
A 111 éves hajómatuzsálem visszatér a BAHART flottájába

A 111 éves hajómatuzsálem visszatér a BAHART flottájába 

A Jókaival a nagyközönség május elsejétől Balatonfüreden találkozhat, ahol sétahajóként üzemel  a teljes hajózási szezonban.
Lazulós döntés a holland légitársaságnál

Lazulós döntés a holland légitársaságnál 

Tornacipőt hordhat májustól a KLM teljes hajózó személyzete.
Új éjszakai járat indul Sopronból Varsóba

Új éjszakai járat indul Sopronból Varsóba 

A FlixBus új közép-európai járatával bővíti a Magyarországról elérhető úti célok kínálatát. A naponta közlekedő közvetlen járat kényelmes és megfizethető lehetőséget kínál Sopron lakosainak, hogy felfedezzék Varsó gazdag kulturális életét.
Ritkítják a balatoni buszjáratokat május 1-jétől

Ritkítják a balatoni buszjáratokat május 1-jétől 

Olyan lépést tett a Volánbusz, mintha náluk senkit nem érdekelné, hogy a főszezon közeledtével tömegközlekedési eszközzel is el lehessen érni hazánk nyári legfőbb turisztikai célpontját a főváros felől.
Hamarosan indul Közép-Európa legnagyobb motoros túrája

Hamarosan indul Közép-Európa legnagyobb motoros túrája 

A résztvevő több száz motoros összesen 831 km tesz meg idén, hogy ezúttal Békés megye kulturális és turisztikai értékeit felfedezze.
Megvan az év legmenőbb kerékpáros útvonala

Megvan az év legmenőbb kerékpáros útvonala 

Magyarország keleti részébe vezet az idei év kedvenc kerékpáros útvonala.
Járatnyitás Budapest és egy újabb kínai nagyváros között

Járatnyitás Budapest és egy újabb kínai nagyváros között 

Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, így idén júniustól immár egy hetedik kínai nagyváros, Sencsen is közvetlenül elérhető lesz Budapestről.
A kollektív utazás lehet a megoldás a fenntartható jövő felé

A kollektív utazás lehet a megoldás a fenntartható jövő felé 

2023-ban több mint 1 millió tonna szén-dioxidot kibocsátását előzték meg az utazók azzal, ha buszos utazást választottak más közlekedési módok, például autó vagy repülő helyett.
Az Emirates elnöke bocsánatot kért utasaiktól a héten történt fennakadások miatt

Az Emirates elnöke bocsánatot kért utasaiktól a héten történt fennakadások miatt 

Sir Tim Clark a következő levelet fogalmazta meg, és juttatta el - többek közt rajtunk keresztül - ügyfeleiknek.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?