Egyszerűen nem tudnak ugyanis árazni: ha a touroperátorok túl magasra teszik a „lécet”, kiárazzák magukat a piacról, ellenkező esetben viszont, ha a mostani árfolyam stabilizálódik, masszív veszteségekre készülhetünk. Az utazási irodák maximum 270-280 forintos árfolyamon kalkulálták a nyári ajánlatokat, a kapacitások előzetes lekötésnél, tavaly nyáron-ősz elején a 300 forintos euróár szinte elképzelhetetlennek tűnt – mondta el a Napi Gazdaságnak Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnökségi tagja, az OTP Travel ügyvezető igazgatója.
Molnár Judit szerint az elkövetkező hetekben erőfeszítéseket kell tenniük azért, hogy lehetőség szerint a külföldi szállodáknál elérjék, ne kelljen most kifizetniük az előlegeket. A nagyobb, stabil kapcsolatokkal rendelkező cégek bizonyosan könnyebb helyzetben vannak, ráadásul emlékeztetett az ügyvezető igazgató – a turizmus világméretű megtorpanása miatt vélhetően a szerződéses partnerek is rákényszerülnek arra, hogy árengedményeket adjanak a kiutazásokat szervező irodáknak.
Az utazási irodáknak kötelező kaukcióbiztosítást nyújtó társaságok rendkívüli figyelemmel kísérik a piaci fejleményeket – mondta el a Horváth Péter, a QBE Biztosító magyarországi fióktelepének értékesítési igazgatója. A szakember reményének adott hangot, hogy a hazai utazási irodák megfontoltan mérik fel a fizetőképes keresletet. Ha az elmúlt évhez hasonló árverseny lesz a piacon, számottevően megnő majd az utazási irodák csődjének a veszélye. Molnár Judit várakozásai szerint a csökkentett kapacitások miatt az idén várhatóan nem lesz akkora last minute-dömping, mint az előző években. (Napi Gazdaság)