A Magyar Turizmus Zrt. „A hónap küldőországa” sorozatának utolsó rendezvényén Kiss Kornélia, a szervezet kutatási csoportvezetője elmondta, hogy az ukrán lakosság utazási intenzitása még alacsony, de tavaly már 4,2 millió külföldi utazáson, ezen belül 2,4 millió szabadidős célún vettek részt. 2006-ban a külföldi utazások hattizede Oroszországba, további egyötöde Lengyelországba, 7,6 százaléka Törökországba, Magyarországra pedig 2,6 százaléka irányult. Az üdülési célú utazások tekintetében részesedésünk kedvezőbb, 3,8%, ami a hatodik helyezést biztosítja számunkra.
A forgalom öt év alatt megduplázódott
2001 és 2006 között a magyar szállodákban regisztrált ukrán vendégéjszakák száma megduplázódott. Az ukrán turisták körében is Budapest és környéke a legvonzóbb úti cél, de a közelség és a kedvező árú wellnessszolgáltatások miatt a második helyen az Észak-Alföld áll. A Balaton csak a Nyugat-Dunántúlt követi a sorban. Az ukrán utazók átlagosan csupán 2,2 éjszakát töltenek nálunk: a kelet–magyarországi úti célok, fürdők néhány órás vagy egynapos látogatás keretében is felkereshetők. Az ukrán vendégek döntő hányada közúton érkezett. A látogatók 70,8 százaléka rokonát, barátját kereste fel. A turisztikai célú motivációk közül az üzleti, az üdülési és az egészségmegőrzési utazások emelhetők ki. Kedvező előrejelzések számunkra, hogy az elmúlt években az ukrán gazdaságot folyamatos bővülés jellemezte, tavaly a GDP 7,1 százalékkal nőtt. A közlekedési és kommunikációs lehetőségek javulnak: az ország 193 repülőtere között tíz fogad nemzetközi járatokat, és 5,3 millióan használják már a világhálót.
Csoportosan utaznak
Szvetlana Kabish a kijevi magyar turisztikai külképviselet vezetője fontos pozitívumnak tartja, hogy az ukránok a vízumkötelezettség miatt elsősorban szervezett formában utaznak, és főként szállodai szolgáltatásokat vesznek igénybe. Az ukrán turisták számára, akiknek óriási távolságokat kell még belföldi útjaikon is megtenniük, azért is vonzó Magyarország, mert itt viszonylag kis távolságra egymástól sokszínű kínálatot találnak. Egyre inkább keresik a mindenütt fellelhető, kényeztető termál- és wellnessfürdőket. Az MT Zrt. márciustól ukrán nyelvű honlapot is üzemeltet. A képviselet mindenekelőtt az ukrán utazási irodai partnereket és a médiát igyekszik megnyerni. Két ukrajnai utazási vásáron szervez magyar megjelenést. Az ifjúság megnyerésére idén a Sziget Fesztivállal is kampányol, popzenekarok kiutazásával összekötött magyarországi promóciót folytat. A szállodaüzemeltetőknek, utazási irodáknak módjuk van az Ukrajnában rendezett utazási vásárokon és egyéb marketingakciókban részt venni úgy is, hogy a magyarországi study- túrákhoz szolgáltatásokat biztosítanak. A Malév és minden Ukrajnában tevékenykedő külképviselet fontos együttműködő partner a turizmus növelésében. A Malév Kijevbe és Odesszába üzemeltetett napi járatai keresettek, és a forgalom egyre nő.
Változó vízumszabályok
2003 óta ingyenes vízumot ad a beutazó ukrán turistáknak Magyarország és Lengyelország, ennek fejében a magyarok és a lengyelek vízum nélkül mehetnek Ukrajnába. Ez a rendszer azonban nem tartható fenn jövőre, amikor a két ország belép a schengeni övezetbe. Ukrajna uniós integrációjának elősegítése érdekében azonban az Európai Unió és Ukrajna idén június 18-án vízumkönnyítési megállapodást írt alá, amely várhatóan 2008 elejétől életbe léphet. A megállapodás rögzíti a vízumeljárási díjat, a kérelmezők jelentős köre számára biztosít vízumdíjmentességet, meghatározza azoknak a személyeknek a körét, akik több évre érvényes vízumra jogosultak, egyszerűsíti a beutazási célt igazoló dokumentumokat, és vízummentességet biztosít a diplomata- és szolgálati útlevéllel rendelkezők számára. A közösségi vízumkönnyítési megállapodás az egyik olyan lehetőség, amely révén hazánk schengeni csatlakozását követően enyhíteni tud a magyarság beutazásának megnövekedő terhein. Az ingyenes nemzeti vízum kiadása változatlanul megmarad, továbbá hazánk megkezdte a tárgyalásokat Ukrajnával a kishatárforgalmi egyezményről, amely a kárpátaljai magyarság nagy részének biztosít majd a beutazásra és a határsávban való tartózkodásra vonatkozó kedvezményeket.