A kirándulók 88,7 százaléka belföldre, ezen belül a Budapest– Közép-Duna-vidéki régió felé vette az irányt. Ezt szorosan követi a Dél-Dunántúl és Észak-Magyarország, valamint a Balaton. Egy magyar háztartás átlagosan 3,4 alkalommal kirándult belföldön. A kirándulások elsődleges motivációja a rokonlátogatás volt, a második a pihenés, a harmadik a vásárlás. A külföldi kirándulások legnépszerűbb úti célja Ausztria volt. A motivációban az első helyen a városlátogatások, a másodikon a bevásárlás, és csak a harmadik helyen áll a rokonok, ismerősök felkeresése.
Ha több nap, akkor a Balaton vagy Ausztria
A több napra elutazók 62,5 százaléka belföldön maradt. A legnépszerűbb területek sorrendjét a Balaton vezeti, a Budapest–Közép- Duna-vidék régiót megelőzve. Ezek a belföldi utazások jellemzően hétvégére és július–augusztus hónapra esnek. Átlagos időtartamuk 4,45 éjszaka. Az indítékok között az első a rokonok és ismerősök felkeresése, ezt a vízparti üdülés követi, a saját nyaralóban töltött idő a harmadik. Az utazások többségében (68,1%) a megkérdezettek ingyenes szállást vettek igénybe. A kereskedelmi szálláshelyek közül a szállodák (7,8 %) és a fizetővendég-szolgálat (7,8 %) volt a legnépszerűbb.
Többnapos, csak külföldi utazáson a résztvevők 37,5 százaléka vett részt, s ebben az esetben is Ausztria a legkedveltebb célország (19,2 %), amelyet messze lemaradva Olaszország és Horvátország követ. Az átlagos időtartam majdnem hét nap, az utak többségét július– augusztusban bonyolították le. A külföldre utazók 43 százaléka személygépkocsival jutott el a helyszínre. Busszal 23,5, repülővel 19,9 százalék utazott. A külföldi utak 82 százalékában vettek igénybe kereskedelmi szállást.
Főutazások: tengerre, magyar!
Az év legfontosabb utazását a megkérdezett háztartások 60,7 százaléka Magyarországon tölti, a többség (39,6%) a Balatonnál. A második legnépszerűbb régió Észak-Magyarország (13,5 %) volt, harmadikként Budapest–Közép- Duna-vidéket 9,4% keresték fel a legtöbben. A nyaralásban a fő motiváció a passzív kikapcsolódás, a vízparti üdülés volt. Sok a visszatérő vendég, a korábbi kedvező tapasztalatot az első helyen jelölték meg az utazók. Sokan meghívásra, az ismerősök, rokonok felkeresésére (32,9) indult útnak. (A belföldi főutazások 55,1 százalékában az igénybe vett szállás nem fizetős). Akik kereskedelmi szálláshelyen töltötték üdülésüket, egyenlő arányban (11-11%) a szállodát, illetve a fizetővendég-látást választották. Az átlagos időtartam 5,37 éjszaka volt, és ezt többnyire egész idő alatt egy településen töltötték el (79,3 %). A csillagtúrázást választók aránya alig 15,3%. Az utazások 84,2 százalékát az utazók maguk szervezték meg, utazási irodák segítségét csupán 5,5 százalékuk vette igénybe.
A főutazásukat külföldön töltő háztartások körében a ragsort Horvátország vezeti (15,3%), Olaszország a második helyen áll (13,4%). Románia 2003 és 2004-ben még dobogós volt, de helyére 2005-ben már Ausztria került (11,8%). Az Európán kívüli főutazások 15,3 százalékkal kiemelkedő arányt képviselnek. A válaszadók átlagosan 8,28 éjszakát töltöttek el külföldön, és több mint felük korábban is járt már abban az országban.
A főutazás legkedveltebb időtöltése külföldön is a vízparti üdülés volt (43,5%), ezt a városlátogatások (15,2%), majd a rokonok felkeresése (11,5%) követte. Júliusban és augusztusban kelt útra az utazók 62,2 százaléka. A repülővel utazók aránya itt a legjelentősebb, eléri a 22,5 százalékot.
Kapcsolódó táblázatok: