Az esemény biztosan nem egy szakmai teadélután lesz, mivel értesüléseink szerint az utazási irodák mellett képviselteti magát a NAV, a fogyasztóvédelem, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal és a Győr-Moson-Sopron Megyei Keresedelmi és Iparkamara. Távol marad viszont a megbeszélésről a MUISZ, mely az elmúlt években igyekezett minden követ megmozgatni, hogy a törvény szigora lecsapjon a zavarosban halászó, engedéllyel nem rendelkező utazásszervezőkre.
Az okokról Molnár Gabriella MUISZ-elnök elmondta: egy újabb, a témával foglalkozó, de az eddigieket elismétlő fórum nem fogja felgyorsítani azt a hosszú jogalkotási folyamatot, melynek elindításán a szövetség évek óta dolgozik. De mint Molnár Gabriella tájékoztatott, az 5 jogszabály megváltoztatását igénylő munka elindult az illetékes Nemzetgazdasági Minisztériumnál, mely várhatóan még ez évben javaslatot tesz a törvényhozás felé.
Hogy ez vajon sikerül-e a küszöbön álló parlamenti választások előtt vagy sem, már egy másik kérdés. A jelenlegi törvényhozásnak 2010 óta a szintén évek óta várt turizmus törvényt sem sikerült megalkotnia, miközben az elmúlt négy évben az ország egészét érintő tövényeket voltak képesek képviselők egyik-napról a másikra előterjeszteni és adott esetben pillanatok alatt elfogadni.
A fekete utazásszervezés szintén évtizedes probléma, nem telt el úgy félév - kormányszíntől függetlenül -, hogy ne gyűlt volna össze a szakma apraja és nagyja, és nem lett volna ott a fogyasztóvédelem, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, illetve az adóhatóság. Ilyenkor rendre elsírta mindenki a panaszát: a hivatalok egymásra mutogattak és jogi eszközeik hiányosságait sorolták, az utazásszervezők a feketézés miatti kieséseikre, a szakma feketézők miatti rossz megítélésére panaszkodtak, a poltikusok pedig fejbólogatva igérgettek. Feketézőék pedig köszönik szépen, jól vannak. Az a néhány lebukott és megbírságolt flótás pedig csupán a jéghegy csúcsa.
A MUISZ természetesen továbbra is részt vesz az egyeztetési, törvény előkészítési folyamatokban és javasolja, hogy a kollégák jelentsenek be az ellenőrző hatóság, azaz az MKEH felé minden „fekete gyanús” esetet.
A kérdéskör aktualitását mi sem bizonyítja jobban, mint az az írásunk, amely néhány órával ezelőtt került fel portálunkra. Aki kíváncsi arra, lehet-e 1-200 ezer forintból all inclusive üdülést foglalni repülőjeggyel, két fő részére Balira, ebből a cikkünkből megtudhatja.