A sztrájkkészültség indoka szerint "a vezetés azon fáradozik, hogy a dolgozói bírálatokat agyonhallgassa". A pilótaszövetség szeptember 9-én gyűlést tart, ahol további részleteket ismertetnek. A pilóták fellépése valószínűleg összefügg azzal, hogy a Mlada fronta dnes korábban nyilvánosságra hozta: a társaság váratlanul nagy veszteséget jelentett az első félévről, és a lap szerint válsághelyzet alakult ki a CSA-nál. A féléves adatokat hivatalosan csak két nappal később ismertette a légitársaság. Ivan Fuksa pénzügyminiszter-helyettes szerint kérdéses, hogy érkezik-e gyorsan megfelelő ajánlat a CSA-ra, így a privatizáció mellett egy másik változat, hogy hagyják a céget csődvédelmet kérni, és a csődgondnok vezeti le a privatizációs eljárást.
A privatizáció előtt álló légitársaság vezetése már korábban tárgyalásokat kezdett a munkavállalókkal fizetés nélküli szabadságolásról és a rövidített munkaidő bevezetéséről. Formálódnak munkaerő-kölcsönzési elképzelések, főként a pilótákkal kapcsolatban, és eladják a reptéri vámmentes boltokat is. Éves összehasonlításban a tízszeresére, 1,8 milliárd koronára emelkedett az idei első félévben a CSA vesztesége, főként az utasszám és a jegyárak csökkenése miatt. Az utasok száma az idei első félévben csaknem 10 százalékkal maradt el a tavalyitól. Összesen 2,08 millióan választották a cseh légitársaságot, amelynek jegyárai átlagosan 9 százalékkal - 3400 koronára - csökkentek. A CSA vezetője, Radomir Lasak szerint szigorú takarékoskodással és átszervezésekkel az év egészében 2 milliárd korona lehet a veszteség. A társaság 4600 munkatársa közül 860-nak felmondanak és csökkentik a fizetéseket. A CSA a jövőben kevesebb célállomásra fog repülni, és hat géppel csökkentik a jelenleg 51 repülőgépből álló flottát.
A cseh kormány tavaly ősszel jelentette be, hogy eladja a cégben lévő 91,5 százalékos részesedését. Az Air France-KLM társaság múlt heti visszavonulása után már csak egy vevőjelölt maradt; az Unimex idegenforgalmi vállalat és a többségében izlandi tulajdonban lévő Travel Service konzorciuma. A privatizációs eljárást a mostani tervek szerint szeptember végére lezárják. A kormány 5 milliárd korona, hozzávetőleg 200 millió euró bevételt vár a légitársaság eladásából. (MTI)