Extrém sportág esetén extrémek a biztosítási kritériumok is

Suhajda Szilárd tragédiájáról szinte  mindenki hallott idehaza az elmúlt napokban. Egy ország szorított azért, hogy életben találja Suhajda Szilárdot az érte küldött mentőcsapat a világ legmagasabb hegyén, de sajnos nem így történt. A hegymászó extrém sportolóként volt ismert. Kíváncsiak voltunk arra, vajon biztosítási oldalról milyen szabályok vonatkoztak rá. Erről kérdeztük a szakértőket.

Kétféle biztosítást kínálnak idehaza a biztosítók extrém sportolóknak, avat be a részletekbe a megkérdezett Mondial Assistance (MA) és Colonnade Insurance (CI) két utasbiztosítási szakértője, Nagy Róbert (MA) és Sárközi Csilla (CI). Mindkét szakember elmondta, alapvetően 3000-3500 méterig köthető utasbiztosítás extrém sportág esetén kétféle módon: lehet egy nagyobb csomagba beépítve, vagy külön, kiegészítő fedezetként. Van a biztosítóknak egy saját listájuk, amelyben felsorolják a biztosítási ajánlatokat, és ez a lista azért is beszédes, mert az is informatív, hogy mi NEM szerepel benne.

 

Mivel baleset, tragédia esetén speciális eszközök kellenek a hegyről a lehozatal érdekében, ezért ezek a biztosítások sosem normál mércével mérhetők - igencsak borsos áruk van egy átlagos utasbiztosítás árához képest. Hiszen az adott biztosítónak a következőknek kell megfelelnie, ha "bevállalják" az extrém sportot űző - jelen esetben a 8000-es hegyeket megmászó sportoló biztosítását:

- Ki tudják-e biztonságban hozni a bajba jutott embert alacsonyabb területre?

- Megvannak-e a mentéshez szükséges eszközök?

- Van-e megfelelő egészségügyi ellátás a környéken a bajba jutott ellátásához?

Mindketten a témával kapcsolatban hangsúlyozták, holttest hazaszállítására nem köthető biztosítás extrém magasságok esetén, egyszeri fedezetet azonban nyújtanak haláleset bekövetkeztekor. Amelynek során előre kiköthető, hogy ki kapja majd összeget - közeli hozzátartozó vagy más megnevezett ismerős -, és ezt a biztosított határozza meg a szerződés megkötésekor.

Az is kiderült, Magyarországon eddig speciális feltételek mellett 6000 méterig kötöttek utasbiztosítást, de alapvetően 3500 méter felett már kizárják a kockázatvállalást. Olyan tényezők pedig, mint oxigénpalack és segítők (sepák) nélküli, azaz "tiszta" mászás esetén 3500 méter fölé - eleve kizáró tényezők a biztosítók számára.

Mint az index.hu ezzel kapcsolatos cikkében megjegyzi, magyar biztosítói gyakorlatban a legmagasabb magasságig fedezetet – a Netrisk.hu kalkulációi szerint – 6000 méteres tengerszint feletti magasságig az Uniqa Biztosító nyújt – pótdíj ellenében. Üzletszabályzatuk szerint kizárólag akkor vállalnak fedezetet a világ bármely pontján, 3000 méter felett végzett, maximum 6000 méterig terjedő gyalogtúra, trekking, hegy- és sziklamászás esetében, ha a tevékenység szervezett túra keretében, regisztrált túravezető részvételével történik. A Colonnade Biztosító Magyarországi Fióktelepe által – extrém vagy versenysport kiegészítő biztosítás mellett kínált Mondial Direct Utasbiztosítás 5500 méteres magasságig vállalja a kockázatokat.

 

A cikkben említett listát még várjuk a szakértőktől, amint elküldik, anyagunkhoz csatoljuk, és jelezzük olvasóinknak.

 

 

 

 

Forrás: Turizmus Online / index.hu


Fesztiválok, történelem, helyi konyha, borélmények  – vár a pozsonyi nyár

Fesztiválok, történelem, helyi konyha, borélmények – vár a pozsonyi nyár 

Pozsony és környéke idén nyáron is meglepetésekkel, élményekkel és felfedezésre váró kincsekkel csábítja az érdeklődőket.
Prado festmények a tavalyi valenciai áradások sújtotta települések utcáin

Prado festmények a tavalyi valenciai áradások sújtotta települések utcáin 

A madridi Prado múzeum leghíresebb festményeiből nyílt szabadtéri tárlat a valenciai régióban, a tavaly őszi áradások sújtotta 12 település utcáin.
Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda

Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda 

A lengyel cég csütörtökön fuzionálásról szóló előzetes megállapodást írt alá a Paralela 45 utazási irodával.
Marie Antoinette a Pozsonyi várban

Marie Antoinette a Pozsonyi várban 

A „Marie Antoinette – Bécstől Versailles-ig és egészen a guillotine alá” címet viselő kiállítás a Pozsonyi vár lovagtermében kapott helyet.
Elit golfverseny a Turkish Airlines szervezésében

Elit golfverseny a Turkish Airlines szervezésében 

A világ élvonalbeli golfozóit felvonultató 2025-ös Turkish Airlines Open négy napon át kínált világszínvonalú sportélményt az antalyai Regnum Carya Golf & Resort pályáján.
Mérgező füstfelhő Sevillánál

Mérgező füstfelhő Sevillánál 

Feltételezhetően mérgező füstfelhő miatt mintegy 80 ezer ember nem mehet ki a szabadba Sevilla környékén.
Földrengés Görögországban

Földrengés Görögországban 

Erős földrengés rázta meg Kréta térségét, károkról nem érkezett jelentés.
Hajnan varázsa: egzotikum, élmények – helyszíni beszámoló

Hajnan varázsa: egzotikum, élmények – helyszíni beszámoló  

A hazai utazási irodásokkal közösen felfedeztük Kína trópusi üdülőparadicsomát.
Egyre több kék zászlós strand a spanyoloknál

Egyre több kék zászlós strand a spanyoloknál 

A legtöbb, 164 zászlós strand a kelet spanyolországi Valencia tartományban található.
Különös fesztivál Linzben

Különös fesztivál Linzben 

Rendhagyó módon megélhető Linz város friss jövőstratégiája.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.