36 milliárd forintból fejleszti az állam legújabb kiemelt turisztikai régiónkat

Közel 36 milliárd forint jut a közeljövőben Debrecen, Hajdúszoboszló, a Hortobágy és a Tisza-tó körüli turisztikai fejlesztésekre, miután a Magyar Közlönyben megjelent az a kormányhatározat, amely kiemelt turisztikai fejlesztési térségként nevesíti a régiót.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A rendelkezésből kiderül, hogy a kormány elfogadja a Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térség 2017–2030 időszakra szóló stratégiai fejlesztési programját.

A kormány a rendelkezésre álló forrás mértékéig egyetért Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térség tekintetében a meghatározott fejlesztések megvalósításának szükségességével; ugyanakkor felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy tegyen javaslatot a Kormány részére a Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térség területének megállapításához szükséges jogszabálymódosításra.

A Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térség területét érintő feladatok megvalósítását a Magyar Turisztikai Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaság bevonásával koordinálja.

A Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térséget alkotó települések

1. Debrecen–Hajdúszoboszló kiemelt turisztikai fejlesztési térség

1.1. Balmazújváros, 1.2. Debrecen, 1.3. Hajdúböszörmény, 1.4. Hajdúszoboszló

2. Hortobágy–Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térség

2.1. Abádszalók, 2.2. Berekfürdő, 2.3. Egyek, 2.4. Hortobágy, 2.5. Karcag, 2.6. Kisköre, 2.7. Kunmadaras, 2.8. Négyes, 2.9. Poroszló, 2.10. Sarud, 2.11. Tiszabábolna, 2.12. Tiszacsege, 2.13. Tiszaderzs, 2.14. Tiszadorogma, 2.15. Tiszafüred, 2.16. Tiszaigar, 2.17. Tiszanána, 2.18. Tiszaörs, 2.19. Tiszaszentimre, 2.20. Tiszaszőlős, 2.21. Tiszavalk, 2.22. Tomajmonostora, 2.23. Újlőrincfalva

A konkrét beruházások között szerepel a Debrecen Nagyerdő komplex turisztikai fejlesztése, ennek keretében megvalósul az Ötholdas Pagony Turisztikai Központ egymilliárd forintból. 300 millióból nagyerdei tréningpálya-rendszert alakítanak ki. Lesz közösségi bringarendszer és Adrenalin kötélpályarendszer is. Az Aquaticum Mediterrán Élményfürdő szolgáltatásait 1,5 milliárd forintból bővítik. Interaktív Vizes Gyermekközpont épül 400 millióból, a Nagyerdei Szabadtéri Színpad fejlesztésére szintén jut egymilliárd forint. A debreceni állatkert fejlesztésének II. ütem 4,80 milliárd forintból valósulhat meg. A debreceni vidámpark fejlesztésére 3,61 milliárd forint jut. Kialakítanak egy Varázserdőt is a Debrecen Nagyerdőn potom 1,50 milliárdból. Debrecen turisztikai attraktivitásának fejlesztése keretében panorámalift és Visitdebrecen Kávézó épül 2,00 milliárd forintból. A Vojtina Bábmúzeum létrehozását 0,15 milliárd forinttal támogatja az állam. 4 évszakos városközpontot fejlesztenek 1,50 milliárd forint hazai forrásból, a Kerekestelepi fürdőfejlesztésre 0,64 milliárd forint jut.

Hajdúszoboszló turisztikai attraktivitásának fejlesztésére is komoly összeget szán a kormányzat, részben uniós forrásokból. Vonzó városkép, promenád kialakítására 1,50 milliárd jut, Hajdúszoboszló gyógyparkjának megújítására 1,00 milliárd megy majd el a GINOP-7.1.9 keretéből. A Strandfürdő minőségi kínálatbővítése új, egyedi élményövezet kialakításával 1,50 milliárdból valósulhat meg. Négy évszakos aktív élményközpontú attrakció fejlesztésére egymilliárd forint jut.

A Debrecen–Hajdúszoboszló kiemelt turisztikai térség MTÜ által támogatott fejlesztései összesen 23,60 milliárd forintot tesznek ki. Berekfürdő komplex egészségturisztikai fejlesztésére 1,50 milliárd, Hortobágy világörökségi helyszín fejlesztése 3,00 milliárd forint jut.

Karcag turisztikai attraktivitásának fejlesztésére 1,00 milliárd jut. Poroszlón Varsa - Mint A Vakond címmel attrakciófejlesztés várható 200 millióból. A Tisza-tó körüli településeken a síkvidéki kerékpározás infrastrukturális és szolgáltatási fejlesztése 1,50 milliárdból valósulhat meg. Poroszlón, Tiszafüreden és Sarudon tematikus szigeteket alakítanak ki 0,5 milliárdból.

A Hortobágy–Tisza-tó Élmény Kerékpárút kiépítése 0,98 milliárdba kerül majd. Abádszalók, Kisköre, Poroszló, Sarud, Tiszabábolna, Tiszafüred, Tiszanána szabadvízi strandjainak fejlesztése, a strandok egységes, a komfortérzetet növelő, az élményígéretet fokozó és a környezettudatosságot erősítő fejlesztése 0,70 milliárdból valósulhat meg.

A Hortobágy–Tisza-tó kiemelt turisztikai térség MTÜ által támogatott fejlesztései összesen 9,38 milliárd forintot tesznek ki.

Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó kiemelt térség integrált termék- és szolgáltatásfejlesztése külön keretből valósul meg. Ennek részeként Gasztronómiai és borturisztikai mesterközpontot alakítanak ki 0,5 milliárdból. Termék összekapcsolásra 1,00 milliárd jut. A Tisza-tó horgászturisztikai fejlesztése 0,33 milliárdba kerül majd. Az E-mobilitás élénkítése 1,00 milliárd forintját jelent majd az adófizetők számára.

Az MTÜ által támogatott kiemelt térségi szintű fejlesztések összesen 2,83 milliárd forintot tesznek ki.

Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó kiemelt térség MTÜ által támogatott fejlesztései összesen 35,81 forintra rúgnak.

Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és Tisza-tó immár a negyedik, kormány által nevesített kiemelt turisztikai fejlesztési térség, miután korábban Sopront és térségét, a Balatont, illetve Tokaj környékét és a Nyírséget nyilvánította azzá az állam. Egy korábbi hírünkben Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója bejelentette, hogy a három térség összesen 117 milliárd forint fejlesztési támogatásra számíthat. Most a negyedik térség megnevezése után ez az összeg bővül további közel 36 milliárd forinttal. 


Két napig hajnalig tart nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig tart nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon tekinthetők meg a Kékvándor fotógráfiák

Különleges túraútvonalon tekinthetők meg a Kékvándor fotógráfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Már ragaszkodnak az otthoni munkavégzéshez a munkavállalók

Már ragaszkodnak az otthoni munkavégzéshez a munkavállalók 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.
Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont

Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont 

Esztergom minden korábbinál színesebb rendezvényszezont nyit az idei évben.
Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón

Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón 

A fesztivál során immár negyedszerre osztották ki a rangos NEB díjakat, amelyek innovatív és fenntartható európai projekteket díjaznak
Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei

Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei 

Gyenesdiás, a Nyugat-Balaton családbarát üdülőfaluja méltán híres díjnyertes strandjairól, de igazi élmények a parton túl is felfedezhetők.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.