Debrecen lesz a 2017-es Múzeumok Éjszakája kiemelt helyszíne

A kormányzat a kultúra decentralizálását fogalmazta meg, és ez eredményre vezetett. Az idei Múzeumok Éjszakáján egyensúly alakult ki a budapesti és a vidéki helyszínek között. Országosan 431 intézmény csatlakozott a rendezvényhez. A leglátogatottabb helyszín az idei kiemelt városban, Kecskeméten volt, a Bozsó gyűjteményt 8101 személy kereste fel. A második legnépszerűbb intézmény a debreceni Déri Múzeum volt 7567 látogatóval, és a harmadik szintén kecskeméti helyszín volt, a Cifra palota. Az épületet 7420 vendég kereste fel. 

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fenti adatokat Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára sorolta a mai sajtótájékoztatón Debrecenben, a Déri Múzeumban. A budapesti kulturális intézményekbe a rendezvény ideje alatt 142 000 személy regisztrált, a vidékiekbe 252 800. A legtöbben a Magyar Nemzeti Galériára voltak kíváncsiak, különösen a Picasso tárlatra. 15 000 látogató kereste fel a Galériát. A Múzeumok Éjszakája a legsikeresebb kulturális kampány az évben.

Az értékőrzés a jövő évi üzenet

Az idei évtől központi tematikát jelöltek ki a Múzeumok Éjszakájára: Hősök, felfedezők, újítók címmel. A 2017-es múzeumi ünnep június 24-re, Szent Iván éjre esik, központi tematikája az értékőrzés lesz. Központi helyszíne Debrecen – jelentette be. – Az elmúlt évek értékközvetítő munkája vezetett oda, hogy a reformáció 500 éves évfordulóján Debrecen legyen a kiemelt város. Majd a Bartók Béla Kórusversenyről beszélt, melynek megnyitó ünnepségére sietett a sajtótájékoztató után. Európa 5 rangos kórusversenyének egyikét 1961 óta rendezik meg, s számon tartják a világon. A verseny idén is szolgál meglepetésekkel, mint ősbemutatóvaI. A kormány egymilliárd forintot fordít ebben az évben Bartók születésének 15. évfordulójára. Debrecennek 36 millió forintos támogatást adott az év kiemelt eseménye, a kórusverseny megrendezésére.

Felújítják a Csokonai színházat

A múzeumi szakma Kubinyi Ágoston programjáról a kultúráért felelős államtitkár elmondta, 560 millió forintos forrást hirdettek meg. A Modern Városok Programról szólva izgatottságát és örömét fejezte ki, hogy számos megyei jogú város fontosnak tartja a gazdasági infrastruktúra mellett a kulturális megújulást is. Ha az Európai Uniós források kevésbé támogatják a kultúrát, akkor a magyar nemzeti források segítsék. Az idei évad nyitányaként bejelentette, hogy felújítják a 145 éves Csokonai Nemzeti Színház épületét. 6 milliárd 340 millió forintot irányoztak elő erre a célra. Először 200 millió forint érkezik, majd a munka dandárjára, 2018-2019-re 5 milliárd áramlik ide. A gazdag hagyományokat, kulturális értékeket megőrzi a város és elementáris erővel tolmácsolja, ami felemelte Debrecent a vidéki kulturális élet fellegvárává. Majd gratulált az eredményhez, és kijelentette, hogy a kormány minden ilyen törekvést támogatni fog. Az augusztus 20-i vidéki kulturális fesztiválokra idén már külön költségvetési támogatás van, 250 millió forinttal, s jövőre dupla ennyi, 500 millió forint lesz.

A kárpát-medencei színjátszást szolgálja

Fontos megmérettetés a jövő évi Múzeumok Éjszakáján kiemelt városként megfelelni, és bizonyítani, hogy alkalmas a város a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa címre – vette át a szót Papp László polgármester. – Mindnet megtesz a város, hogy túlszárnyalja az idei Múzeumok Éjszakáját. Ady halotti maszkja volt a legérdekesebb darab a rendezvényen. Közel 10 000 látogatója volt a különböző városi helyszíneknek, mint pl. a Déri Múzeumnak, a Modemnek (Modern és Kortárs Művészeti Központ), a Nagytemplomnak. Tavaly teljesen átalakult a Déri Múzeum, közel 1 milliárd forintos Európai Uniós és kormányzati támogatásból több mint 200 négyzetméteren23 új állandó kiállítást mutat be. A jövőben újrapozicionált intézményként működik a Modem, az Antal – Lusztig gyűjtemény mellett nemzetközi kiállítások is láthatók. A következő években nagy fejlődés előtt áll Debrecen. Az Új Főnix Terv keretében a Csokonai Nemzeti Színház felújítása mellett a Latinovits Színházat is befejezik a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. Az épület nem önmagában a debreceni színjátszást szolgálja, hanem a kárpát-medencei színjátszást, a város regionális szerepét segítve, az ország kulturális hírneve öregbítésére.


Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart problémáit

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart problémáit 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.
Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont

Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont 

Esztergom minden korábbinál színesebb rendezvényszezont nyit az idei évben.
Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón

Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón 

A fesztivál során immár negyedszerre osztották ki a rangos NEB díjakat, amelyek innovatív és fenntartható európai projekteket díjaznak

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.