EDEN: középpontban a helyi ételkülönlegességek

Az elmúlt években az észak-magyarországi turisztikai régióban is több kiváló európai desztinációhoz kapcsolódó tapasztalatokat hasznosítottak a szakemberek – hangsúlyozta Noszvajon, a Magtár Fogadóban tartott információs szakmai napon Molnár Anita, a Magyar Turizmus Zrt. északi régió marketing igazgatóságának vezetője. Hozzátette: ennek eredményei is hozzájárultak az idegenforgalom fejlesztéséhez.

A házigazda arra is utalt, hogy az idei célkitűzések között szerepel az eddig kevésbé ismert, különleges turisztikai attrakciók bevezetése és elterjesztése. Ehhez jó alapot nyújt az Európai Unió és a Magyar Turizmus Zrt. által közösen meghirdetett és finanszírozott EDEN-program (European Destinations of ExcelleNce), melynek idei témája "Egy csipet vendégváró Magyarország", azaz keresik hazánk legízletesebb vendégváró úti célját!

Jó partneri együttműködéssel

A noszvaji fórumon Észak-Magyarország három megyéjéből – Hevesből, Borsod-Abaúj-Zemplénből és Nógrádból – a különböző településeken tevékenykedő turisztikai szervezetek, vállalkozások, szolgáltatók képviselői vettek részt. A pályázati kiírásról és a feltételekről tartott előadást dr. Török András, a Nemzetgazdasági Minisztérium Turizmusért Felelős Helyettes Államtitkárságának munkatársa. Kiemelte, hogy az Európai Bizottság évente más és más témában részesít elismerésben egy-egy tagállami desztinációt. Az elmúlt években kiválasztásra kerültek a vidéki, a hagyományőrző, az öko-, a természetes vízzel rendelkező és az akadálymentes desztinációk. Ezek keretében példaként említette az őrségi, a hortobágyi, a Tisza-tavi, a mecseki, a Kaposvár-Zselic környéki és az Írottkő-Naturpark programokat, amelyek megvalósultak. Közülük filmen be is mutatta a Kaposvár-Zselic környéki turisztikai fejlesztéseket. Rámutatott az idei támogatott projekt jelentőségére, amely a már említett különleges gasztronómiai fejlesztéseket ösztönzi. Ezért Észak-Magyarországról is olyan pályázatokat várnak, amelyekben a leírt programok várhatóan minden évszakban felkeltik a vendégek érdeklődését. Fontos, hogy a pályázók ezt a szándékot kövessék a partneri együttműködésben, amely a gasztronómiáról szól, a helyi alapanyagok és konyhatechnológiák kiválasztásáról, az ételkülönlegességek elkészítéséről. Cél, hogy ezek újdonságokként kerüljenek fel a helyi étlapokra.

Újdonságokat várnak

Dr. Török András arra is kitért, hogy a szakma széles köre pályázhat, meghatározott feltételek között idén május 26-ig. Mivel rövid az idő, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium segítséget nyújt az érdeklődőknek. Bejelentette, hogy a pályázatok értékelésében szakmai szerveztek vesznek részt. Az első öt legjobb pályázó pedig egy döntőbizottság előtt mutathatja be munkáját. A győztes térség elnyeri "Magyarország legízletesebb úti célja" címet. Egyben kétmillió forintos támogatást is kap a marketingmunkájához. Azt is kiemelte, hogy a szakértőkből álló bizottság tagjai a pályázatok értékeléséhez helyszíni bejárásokat tartanak majd a pályázóknál. Arra lesznek kíváncsiak, hogy a leírt szolgáltatások, amelyeket ajánlanak, mennyire újak és miként segítik elő a turizmus további fejlődését egy-egy térségben.

A bejárások döntőek lehetnek

Az előadást követően több felszólalás hangzott el az Észak-Magyarországi turisztikai régióból érkezett szakemberektől. Így például elmondták: arra törekszenek, hogy három-négy napos desztinációk kialakítására pályázzanak támogatásért. Az évszakokhoz igazodva állítják össze az új gasztronómiai termékeket. A csomagajánlatokban igyekeznek egységbe fűzni a már meglevő helyi ételeket, és ezzel is felhívni a turisták figyelmét ezek jelentőségére.

Összefoglalójában Molnár Anita arra emlékeztetett, hogy a pályázókat majdan felkereső szakmai bizottságnak a bejárásoknál szerzett tapasztalatai döntő hatással lehetnek a bírálatoknál. Ezért arra buzdított, hogy az észak-magyarországi régióból olyan pályázatokat vessenek papírra, amelyek sikereseknek bizonyulhatnak.


Javában tart Magyarország exkluzív boreseménye

Javában tart Magyarország exkluzív boreseménye 

Reflektorfényben a magyar borok.
Megvan, ki kapja idén a Boros László-díjat

Megvan, ki kapja idén a Boros László-díjat 

Az MNGSZ 2023-ban alapította a Debrecen és Magyarország ikonikus séfjéről elnevezett Boros László-díjat., amelyet április 30-án adnak át az idei kitüntetettnek.
Érkezik a legnyáriasabb tavaszi borfesztivál

Érkezik a legnyáriasabb tavaszi borfesztivál 

Immár hatodik alkalommal kerül megrendezésre a már-már hagyománnyá avanzsált sétáló kóstoló. 
Mi lesz a borvidékekkel?

Mi lesz a borvidékekkel? 

Az éghajlatváltozás a világ borvidékeinek hetven százalékát alkalmatlanná teheti szőlőtermesztésre.
Vanília égbolt

Vanília égbolt 

Vanília minden mennyiségben - izgalmas más fűszerek, sosem gondolt párosítások kíséretében.
Csak most került az italpiacra - már nyert is egy rangos nemzetközi versenyen

Csak most került az italpiacra - már nyert is egy rangos nemzetközi versenyen 

Merész döntés volt a versenyre nevezni egy piacra került új termékkel - de bejött.
Ezt a várost is meghódította a gyorsétteremlánc

Ezt a várost is meghódította a gyorsétteremlánc  

Második éttermét nyitja a BURGER KING Zalában.
Dobja a mobilját a dobozba, és figyeljen szeretteire egy jó ebéd vagy vacsora közben!

Dobja a mobilját a dobozba, és figyeljen szeretteire egy jó ebéd vagy vacsora közben! 

Pihennek a mobilok, szárnyra kapnak a családi kapcsolatok - üzeni a VakVarjú éttermek stábja a Mobil Off Élmény On hét alkalmával.
Jöhet három izgalmas mocktail recept?

Jöhet három izgalmas mocktail recept? 

Hol vannak már azok az idők, amikor, ha nem akartunk alkoholt inni, akkor csak a víz vagy az üdítő marad?
Hol isznak a legtöbb alkoholt Európában?

Hol isznak a legtöbb alkoholt Európában? 

Van tippje? Most egy friss felmérés adatai alapján eláruljuk a helyes megfejtést. És annyit segítünk, hogy közreadunk egy fotót az első helyen végzett ország fővárosáról.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.