Világkonferencia az egészségturizmusról magyar előadókkal

Az elmúlt héten Isztambul adott otthont a 4. Global Spa Summit-nak, az egészségturizmus a davosi Világgazdasági Fórum mintájára szervezett szakmai csúcstalálkozójának. Erre idén először már két magyart, Várhelyi Tamást és Puczkó Lászlót is meghívtak. Szereplésük segíthet abban, hogy Magyarországot a helyén kezelje a világ a számunkra legfontosabb turisztikai szegmensben.

A rendezvényen a spa-k világának meghatározó irányítói, fejlesztő vettek részt, közel kétszázan. Az idei eseményen kiemelten foglalkoztak a szervezők a spa-k és a turizmus, azon belül is a spa-k és wellness turizmus kapcsolatával, a lehetőségek elemzésével.

A Summit meghívott előadója volt e témában Puczkó László (Xellum Kft.), aki a spa-k szolgáltatásainak globális-lokális fejlődési irányait és azok kockázatait elemezte. Várhelyi Tamás – aki az előző évben a medical spa-król szóló szekcióban prezentált – idén arról beszélt, hogy ki csinálja jól a wellness turizmust, miért lett a wellness komplex, és milyen vonatkozásban közeledett a hagyományos gyógyturizmushoz.

Az előadók között a spa-iparág véleményformáló szakemberei mellett az előző évek gyakorlatát folytatva orvosok, az egészséges életmód szakértői, építészek, marketingesek is voltak, és idén először két neves jövőkutató is vázolta elképzeléseit.

Az előadások mellett azonban a legnagyobb hangsúly a kapcsolatépítésre helyeződött. Többek között megalakult az akadémiai háttérrel rendelkező delegáltak hálózata, melyben a PhD. fokozattal rendelkező Puczkó László és Várhelyi Tamás is bekerült. A fórum kiemelkedő jelentőséget tulajdonít a humán erőforrás képzésének és a spa-világ tudományos háttere megteremtésének. 

A résztvevők megtekinthették a három vezető ötcsillagos isztambuli hotel (Swissotel, Kempinski és Ottoman) spa-ját, a leghíresebb régi hamamot, az 1741-ben épült Cagaloglut, valamint szakmai kirándulásra mehettek Bursa városába, ahol egy neves balneoterápiás intézet mellett a budapesti medencés török fürdők archeotípusa is megtalálható.

Az esemény Magyarország lehetőségeinek megismertetésén túl jó alkalmat kínált a világtrendekkel és az iparági legjobb gyakorlattal kapcsolatos információ összegyűjtésére. A korábbi fórumokon hallottak alapján kezdeményezte Várhelyi Tamás az Innovatív Turizmus Klaszter megalakítását, illetve szerkesztette a Szolnoki Főiskola KKC-s projektje keretében a „Világtrendek a turizmus-iparban” című hiánypótló könyvét.

A világtrendek alapján egyértelmű, hogy az iparági profit döntő része nem a fürdőbelépőkből, hanem a kezelések bevételeiből keletkezik, és ezt a tényt a hazai turizmusfejlesztésnek is figyelembe kellene venni ahhoz, hogy az iparág sikeresebb és jövedelmezőbb lehessen. Amennyiben nem sikerül időben változtatni a jelenlegi támogatási gyakorlaton, akkor félő, hogy a várható fejlődést követően a haszon jelentős része nem marad itthon, hanem a know-how-t és brand-eket hozó külföldi világcégeket fogja gyarapítani.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?