Tokaj-Hegyalja kulturális, természeti, szőlőtermesztési és borkészítési öröksége 2002 óta az UNESCO által odaítélt Világörökség része. A talán legismertebb hazai borvidék népszerűsítését zászlajára tűző programsorozat előadások, kóstolók és kiállítás formájában mutatja be az egyetemi és főiskolai hallgatóknak azt a gazdagságot és kultúrát, amelyet Hegyalja ma jelent.
Az egyesület célja, hogy azon fiatal felnőtt értelmiségi réteg számára is vonzóvá, és a mindennapok részévé tegye a tokajit, akik eddig csak az „ünnepek boraként” gondoltak erre korábban. Az egyesület szeretné minél több érdeklődővel megismertetni a kulturált borfogyasztás alapjait. Az előadássorozat fontos célja, hogy a fiatalabb generációt közelebb hozza a hagyományos tokaji borokhoz.
Az előadások és a kóstolók lehetőséget nyújtanak a fiatalok számára, hogy megismerjék a borvidék engedélyezett fajtáit, borstílusait, a tokaji borok szerepét a gasztronómiában. Fontos, hogy a fiatal értelmiség számára is megismerhető legyen az hagyaték, amely gyakran apáról-fiúra szállva, több száz éve alatt egymásra épülő tudásból rakodott össze, s nagyon fontos részét képezi az általános emberi kultúrának és tudásnak.
A roadshow kereti között arra is lehetőség nyílik, hogy a fiatalok megismerkedjenek azokkal a modernebb, frissebb száraz borokkal is, amelyek ma már Hegyalja kínálatának fontos részét képezik.
A Tokajvinum Hungaricum Egyesület a hagyományos tokaji borstílus megőrzése és fenntartása érdekében alakult meg 2004. március 18-án. Az egyesület tagjai olyan Tokaj-hegyaljai pincészetek, amelynek borkészítési filozófiája a több száz éves hagyományos módszereken alapul.
Az összefogás célja a tokaji borok hungaricum jellegének és a magyar tulajdonba tartozásnak a hangsúlyozása. Az egyesület tagjai kisebb, magyar családi tulajdonban lévő pincészetek, amelyek felkérésére az egyesülethez csatlakozott a nemzeti tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház is. Legfőbb céljuk a klasszikus tokaji borkülönlegességek, így a szamorodni és az aszú borok védelme. A borvidék páratlan adottságai olyan borok készítését teszik lehetővé, amelyeket sehol máshol a világon nem lehet elkészíteni.
A Tokajvinum Hungaricum Egyesület tagjai:
Babits Pincészet, Bene Pincészet, Bodnár Pincészet, Götz Pincészet, Kiss Pincészet, Monyók Pincészet, Ráski Pincészet, Sajgó Pincészet, Szilágyi Pincészet, Tokaj Kereskedőház
Az előadások helyszínei:
Budapest – Corvinus Egyetem; Budapest – Műszaki Egyetem; Budapest – Budapesti Gazdasági Fősikola; Budapest – ELTE; Nyíregyháza – Nyíregyházi Főiskola; Miskolc – Miskolci Egyetem; Pécs – Pécsi Tudományegyetem; Szeged – Szegedi Tudományegyetem; Győr – Széchenyi István Egyetem