A világörökség listájára felkerült első magyar nemzeti park, a hortobágyi 80 hektáros területének egyötödén napjainkban is több mint 200 pásztorcsalád foglalkozik legeltetéssel, 9000 marha, 50 000 juh és 400 ló járja a legelőket. 17 hektáron ökológiai gazdálkodás folyik, ez hazánk legnagyobb bioterülete – mondja Boda Mihály, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Közhasznú Társaság gazdaságiigazgató-helyettese. A rackajuhok és a szürkemarhák, a mangalicák és a házi bivalyok, a nóniusz lovak nemcsak megőrzött, megnézhető látványosságok, de minősített bioélelmiszerek alapanyagai is. Aki a hazai kereskedelem útvesztőiben a Hortobágyi Bio-Szalámira, a Bivalyerős Bivalyszalámira és a Rackacsemegére rátalál, az biztos lehet abban, hogy szabadon mozgó, a puszta illatos füveit legelésző állatok egészséges húsát fogyasztja. A pusztai emberek főzési szokásai és ételei egyszerűek. Azt használják fel, ami kéznél van: a legeltetett állatok húsát és a hazulról hozott száraztésztát. Az elkészítés módja is a vándorélethez igazodott, szabadtűzön, bográcsban vagy nyárson sütve készül ma is az ugyancsak ízes ennivaló.
Pünkösdi gulyásverseny
Pünkösd hétvégéjén minden évben nagy és ősi virtusokat vonultat fel Hortobágy. Szombaton a Pusztai Állatparkban, az Országos Gulyásversenyen és Pásztortalálkozón 15-20 féle pásztorételt kóstolhat meg a nagyérdemű: szürkemarhagulyás, szürkemarha büszkesége, birkapörkölt, kecskepaprikás, mangalicapörkölt, slambuc, lebbencsleves, bivalypörkölt, báránypaprikás, farok- lábszár pörkölt, sziki csiperkepörkölt, paprikás gyöngyös, kakaspörkölt, halászlé, halpaprikás, nyárson sült borjú, bárány és mangalica. Hétfőn a Hortobágyi Lovasnapok alkalmából hagyományos slambucfőzőversenyt rendeznek; 80-100 bográcsban készült a leghíresebb hortobágyi pásztorétel. Ehhez füstölt szalonna, lebbencstészta, burgonya, só és csípős paprika meg tengernyi tapasztalat és jó érzék kell.
A hortobágyi pünkösdi rendezvények fő attrakciója azonban az állatokkal foglalkozók ügyessége: a szombat a szürkemarhát őrző gulyásoké, ők versengenek öltözetben, állathajtásban, a gulyásbot és karikás használatában, pányvadobásban és vízhúzásban.
Vasárnap és hétfőn a Mátai Lovasudvarban a lovasoké a főszerep, a lófuttatáson eldől, ki lesz a „pünkösdi király”, ki ihat az ünnepeken ingyen a csárdában. Felvonultak és versenyeztek a magyar népies fogatok. A díjugratóderbin a legnevesebb hazai lovasok különleges nehézségű pályán vetélkednek az elsőségért. Az idén először mutatkoztak be nálunk a magyar lovas pólósok. A puszta ad helyszint Kassai Lajos lovas íjász új műsorának is. Kettes és négyes fogataink rangos nemzetközi mezőnnyel mérik össze tudásukat. A közönség kedvencei, a bátor „ördöglovasok” állva hajtják ötös fogataikat.
Cinke & Co.
Kulináris örömök várnak a régióban a vegetáriánusokra is: A Nyírségben a hús nélküli ételek készítésében is mesterek. A cinke főtt, tört krumplival összekevert, lisztes pép: olajba mártott evőkanállal galuskaformákat szaggatnak belőle, amelyet aztán ízlés szerint hordós káposztával, hagymás zsírral, kapros-juhtúrós öntettel ízesítenek. A hagyományos módon (cukor és tartósítószer nélkül) feldolgozott gyümölcstermékek ma a bio- és reformkonyha áhított alapanyagai. A vadon növő szilvafák terméséből készül a szatmári szilvalekvár, a híres milotai diót akácmézbe téve kínálják, és a szabolcsi almából aszalékot és almalevet gyártanak. A régió gyümölcseiből készült pálinkák íze és illata kiváló. A puliszka mindenhol közismert étel, de készülnek errefelé dercelével savanyított, az ország nyugati felén nem ismert levesek is. Igazi finomságokhoz a helyi vendéglátósok, a falusi turizmus háziasszonyainak jóvoltából juthatunk hozzá. Meg is szervezték a bemutatás módját, van Kisszilvaút, Nagyszilvaút, sőt Tormaút is.
A debreceni és a hajdúszoboszlói módi
A debreceni Aranybika Szállodában (A Hajós Alfréd tervezte, szépségesen felújított épület az idén lesz 92 éves) az ízes falatokról a testsúlyukra ügyelőknek sem kell lemondaniuk. A modern táplálkozástudomány a legelőnyösebbnek a hús-zöldség kombinációt tartja. Hupuczi László, a Cívis Hotels Rt. vezérigazgatója elárulta nekünk, hogy a reformkonyhához szelídített híres debreceni töltött káposzta a legkelendőbb náluk, versenyben az ugyancsak debreceni pulykából készült különféle, párolt zöldségekkel körített fogásokkal. Sok saláta, gyümölcs, rostos üdítőitalok jelzik az új étkezési szokásokat. A Hortobágyról száraz puszta jut az eszünkbe, pedig ennek is egy része halastó. Az ártéri ligetek vadban, a folyók halban, azaz bioalapanyagokban gazdagok. Soós Sándor ügyvezető igazgató szerint a hajdúszoboszlói Barátság Gyógy- és Wellness Szálló a wellnessdivatot megelőzően, már hat éve rendszeresen kínál bio-élelmiszereket. Kínálatukban csak ellenőrzött, garantált származású termékek találhatók, gyermek és szenior menüket is kínálnak, de gondolnak a cukorbetegekre és a lisztérzékenyekre is.
A régió különleges finomságai
Az Észak-alföldi Regionális Marketing Igazgatóság elsőként írt ki pályázatot azzal a céllal, hogy a régióhoz kötődő, kiváló termékeket kutasson fel. 2002 óta évente gyarapodik az „Észak-alföldi régió ajánlásával” kitüntettek száma. A kiválasztott termékek, szolgáltatások, rendezvények reklámés marketingkommunikációs tevékenységükben felhasználhatják az „Észak-alföldi régió ajánlásával” minősítést, illetve az emblémát. A minősített termékek megjelennek az RMI marketingeszközeiben, illetve azokon a rendezvényeken, ahol a régió szerepel. Az RMI a régióra jellemző ételreceptek leírásával, a rendezvények felsorolásával Gasztronómiai Kalauzt is megjelentetett.
Ajánlott termékek:
Nyitott pincék napja
A bor Magyarországon újra divattá vált. A bor bizalmi termék, éppen ezért nagyon fontos a pincék valódi világába elvezetni a látogatókat, amelynek következményeként a jó bort kínáló, arra érdemes pincék „búcsújáró” helyekké válhatnak. Kulcskérdés, hogy a turisták a bor mellé élményt is kapjanak, mindig elsõ kézbõl szerezhessenek információkat a borokról, a táj látnivalóiról, érdekességeirõl. A Magyar Turizmus Zrt. támogatásával a Nyitott Pincék Szövetsége hagyományteremtõ szándékkal hirdette meg a Nyitott pincék napját, amelyre elsõ alkalommal éppen lapunk megjelenésekor, június 4-én, pünkösdvasárnap került sor. Országszerte közel 200 pincészetben várták a vendégeket, és ezen a napon három pohár bort mindenki ingyen megkóstolhatott! Az idõpontválasztást az 1996 óta immáron tíz alkalommal sikeresen megrendezett Pünkösdi Bortúra rendezvénysorozat inspirálta.
'