Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 0,6 százalékkal, az EU-ban pedig 0,4 százalékkal csökkent a GDP.
Az euróövezet GDP-je már két egymást követő negyedévben csökkent, ami azt jelenti, hogy az eurózóna, 2009 óta másodszor, technikai recesszióba került. Az övezet GDP-je a második negyedévben 0,2 százalékkal esett.
Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékben, 1,1 százalékkal Hollandiában hanyatlott a gazdaság. A további sorend: Portugália (-0,8 százalék), Szlovénia (-0,6 százalék) Ciprus és Románia (-0,5), Spanyolország és Csehország (-0,3), Olaszország (-0,2). Ausztriában 0,1 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Görögországból nem érkezett adat.
Az Eurostat által közzétett adatok szerint a magyar GDP negyedéves szinten 0,2 százalékkal, éves összehasonlításban 1,6 százalékkal zsugorodott a harmadik negyedévben. A második negyedévben még rendre 0,4 százalékkal és 1,4 százalékkal csökkent a magyar gazdaság kibocsátása.
Az Európai Unióban a múlt év harmadik negyedéhez képest a legnagyobb, 7,2 százalékos visszaesést Görögország szenvedte el, majd Portugália (-3,4 százalék), Szlovénia (-2,9 százalék), Olaszország (-2,4), Ciprus (-2,3) és Spanyolország (-1,6) következik. Csehországban 1,5 százalékkal, Hollandiában 1,4 százalékkal, Finnországban 1,1 százalékkal, Romániában pedig 0,8 százalékkal maradt el a GDP az egy évvel korábbi értékétől.
A legnagyobb növekedést az előző negyedévvel összevetve 1,7-1,7 százalékkal Észtország és Lettország mutatta fel. A múlt év harmadik negyedéhez képest 5,3 százalékkal, Lettországban nőtt a leggyorsabb ütemben a GDP, majd 3,4 százalékkal Észtország és 3,3 százalékkal Litvánia következik. Szlovákiában 2,5 százalékkal, Lengyelországban pedig 1,9 százalékkal nőtt éves szinten a bruttó hazai termék.
A GDP-adatok komponenseit tekintve a háztartások fogyasztása az euróövezetben stagnált, míg az Európai Unió egészében 0,1 százalékkal nőtt a második negyedévhez képest, amikor rendre 0,4 százalékkal, illetve 0,3 százalékkal esett vissza a lakossági fogyasztás. A bruttó beruházások az euróövezetben 0,7 százalékkal, az EU-ban 0,6 százalékkal csökkentek, kisebb ütemben az előző negyedévi 1,8 százalékos, illetve 1,7 százalékos visszaesésnél. A kivitel mind a 17-ek, mind a 27-ek országaiban összesen 0,9 százalékkal bővült negyedéves szinten, míg a behozatal az euróövezetben 0,2 százalékkal, az unióban 0,1 százalékkal nőtt.
Éves összehasonlításban a háztartási fogyasztás az euróövezetben 1,3 százalékkal, az unióban 0,7 százalékkal esett vissza a harmadik negyedévben, a második negyedévi, rendre 1,0 százalékos és 0,6 százalékos visszaesést követően. A beruházások a közös valuta térségében 4,2 százalékkal, míg az egységes piacon 3,2 százalékkal csökkentek az előző negyedévi 3,8 százalékos és 2,6 százalékos visszaesést követően. Az euróövezeti kivitel 2,9 százalékkal, az uniós kivitel pedig 2,7 százalékkal volt magasabb július-szeptemberben az egy évvel korábbinál. A kivitel ugyanakkor éves összehasonlításban az euróövezetben 0,9 százalékkal, az EU-ban 0,3 százalékkal esett vissza.
Forrás: MTI