A résztvevők meghallgatták dr. Kovács Miklósnak, az Önkormányzati Minisztérium turisztikai szakállamtitkárának előadását a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiáról. A szakember kijelentette: ennek részeként fontos szerepet kap a hazai egészségturizmus jövője is. Az elképzelések szerint tizenhét gyógyhely kiemelt fejlesztésére tesznek javaslatot a stratégiai terv alapján. Ezzel párhuzamosan a kereskedelmi szálláshelyek, a gyógyturizmushoz kapcsolódó marketing tevékenység, a rehabilitáció, a korszerű gyógymódok feltételeinek megteremtése is a célok között szerepel.
A továbbiakban dr. Kovács Miklós az Új Magyarország Fejlesztési Tervhez kapcsolódó pályázatok fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy az egészségturizmus fejlesztésére hatvan pályázat érkezett, amelyekre 26 milliárd forint támogatás várható a résztvevőknek. Közöttük vannak hajdúszoboszlói, hévízi, zalakarosi pályázók is. Arra is kitért, hogy miniszteri döntés alapján 2008 elejétől egészségturizmus iroda alakult, amelyet ügynökséggé alakítanak át, ezzel is segítve a szakmai munkát.
Az előadást követően dr. Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója emlékeztetett, hogy 2008. a Vizek éve, amely a hazai gyógyturizmushoz is kapcsolódik. Ennek keretében miden hónapban egy-egy régió mutatja be kínálatát. Eseménynaptárt készítettek, amely elősegíti, hogy a turisták folyamatosan nyomon követhessék az eseményeket. A 3=4 akcióhoz országosan 176 szálláshely csatlakozott. Céljuk, hogy minél több érdeklődő vendéget vonzzanak egy-egy térségbe, amellyel a települések idegenforgalmi adóbevételét is növelhetik.
Az Észak-magyarországi régió gyógyturizmusáról dr. Nagy Imre, a Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke tájékoztatta a képviselőket. Szólt többek között az egri törökfürdő és reumakórház, a bükkszéki Salvus és a bogácsi strandfürdő fejlesztéséről, valamint az egerszalóki beruházásról. Kiemelte a mezőkövesdi Zsóry-fürdőben megvalósított korszerűsítéseket és a miskolci barlangfürdő jelentőségét is. Méltatta, hogy pályázati támogatással húsz résztvevő – önkormányzatok és vállalkozók – együttműködésével régiós egészségturisztikai klasztert hoztak létre.