A megkérdezett 750 munkáltató közül 11% növelni szeretné a munkaerő létszámát, 10% elbocsátást tervez, 76% pedig nem kíván változtatni az év utolsó három hónapjában. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot a gyártó és a nagy- és kiskereskedelmi szektorból jelentették, mindkét helyen +10%-on áll a mutató. A nagy- és kiskereskedelem mutatója jelentősen nőtt, mind az előző negyedévhez (15 százalékponttal), mind az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva (16 százalékponttal). A +10%-os előrejelzés számos új munkahelyet jelenthet a szektorban az utolsó negyedévben.
Nem sok jóra számíthatnak viszont azok, akik a vendéglátó ipar területén próbálnak elhelyezkedni: a szektor mutatója -16%-on áll, ami jelentős csökkenés az előző év azonos negyedévéhez képest (-1%).
“Ez a magas különbség nem magyarázható csupán szezonális hatásokkal. Egyrészt a szokatlanul hideg nyár miatt gyakorlatilag elmaradt a főszezon, másrészt az iparágat a svájci frank magas árfolyama is fenyegeti, hiszen a korábbi évek beruházásainak nagy része svájci frank alapon indult.”, mondta Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezetője.
A jövő azok számára is bizonytalan, akik a közszférában, illetve a mezőgazdaságban szeretnének elhelyezkedni: mutató mindkét szektorban -5%-on áll.
Regionális bontásban az alkalmazási hajlandóság a legerősebb Budapesten, illetve a DélAlföldön: mindkét régióban +7% a mutató, míg a legrosszabbak a kilátások a KözépDunántúlon (-7%). Az Észak-Alföldön az előző negyedévi -8%-ról most 0%-ra nőtt a mutató, Közép-Magyarországon pedig éves összehasonlításban 9 százalékpontos csökkenést tapasztalhatunk, +13%-ról +4%-ra csökkent a mutató.
Az EMEA régióban a negyedik negyedévre várható munkaerő-piaci folyamatok a 2011-ben végig tapasztalható változékonyságot követik majd: 23 vizsgált ország közül 18-ban mértek pozitív alkalmazási kedvet. A mutató az előző negyedévhez képest 13 országban romlott, éves összehasonlításban pedig 11 országban javult. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot Törökországban, Norvégiában és Bulgáriában, a leggyengébbet Görögországban és Olaszországban mérték. Általánosságban a munkaerő felvételi kedv pozitív marad, de a gyártó szektor kilátásai Európa szerte gyengülnek, annak ellenére, hogy a német ipar alkalmazási kedve továbbra is töretlen.