A jászkun örökség, a jászkun kapitányokhoz fűződő hagyomány olyan történeti hátteret biztosít, mely által szinte minden megyei település, kistérség megtalálja a saját kapcsolódási pontját. Ennek eredményeképpen 13 településen (Szolnok, Jászberény, Karcag, Abádszalók, Kunhegyes, Tiszaföldvár, Kunszentmárton, Törökszentmiklós, Jászkisér, Mezőtúr, Túrkeve, Tiszafüred, Rákóczifalva) valósul meg a tervek szerint turisztikai célú fejlesztés. A fejlesztés két alappilléren nyugszik. Az egyik a megye 8 tagmúzeumának és a kapcsolódó öt település múzeumának, tájházának rekonstrukciója és látogatóbarát fejlesztése, a másik a Jász és a Nagykun látogatóközpontok, illetve a szolnoki látványterem, mint harmadik látogatóközpont kialakítása. Az épületrekonstrukciós munkákon túl olyan látogatóbarát fejlesztéseket — többnyelvű digitális tárlatvezetés, akadálymentes érintőképernyős információs terminálok, kedvezményeket biztosító mágneskártyás beléptető rendszer, interaktív kiállítások — terveznek a megye múzeumaiban, tájházaiban, amelyek a kor kihívásainak megfelelve teszik lehetővé a megye kulturális örökségének bemutatását.
A szolnoki Damjanich János Múzeumban kialakítandó látványterem a tematikus út ideális kiinduló állomása. Itt, valamint a Jász és Nagykun látogatóközpontokban létrehozandó nagyszabású kiállítások, az egyedülálló jász és kun emlékanyagot mutatják be különböző megközelítésben (pl. jászok és kunok bejövetele; második honalapítás; temetkezési szokások; redempció kora), számos interaktív elemmel (pl. sámánszövés, szégyenkő, kaloda, hang- és fényhatások, filmrészletek, fejtörő játékok, vérvonal-kereső program, jász ruhabemutató, stb.) gazdagítva.
Fontos eleme a pályázatnak az a hetven nyilatkozat, amely a Tourinform irodák közreműködésének köszönhetően komoly vállalkozói és civil támogatást jelent a projekt megvalósításához. A fejlesztés átadása a tervek szerint 2010. december 31-ig várható.