Felére esett a nemzetközi konferenciák száma január-szeptemberben

Tavaly az első háromnegyed évben 168 nemzetközi konferenciát szerveztek Magyarországon, 52,7 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban - derül ki a Magyar Kongresszusi Iroda honlapján közzétett összeállításból.

A 2009 január-szeptemberére vonatkozó kérdőívet a Magyar Kongresszusi Iroda 380 partnerének küldte ki, a visszaküldési arány 45,4 százalék volt. Az adatok szerint a 168 nemzetközi konferencián több mint 38.000 fő vett részt. A rendezvények résztvevőinek száma átlagosan 227,6 fő, átlagos időtartamuk 3,5 nap volt. Az előző év azonos időszakához képest a legnagyobb csökkenést a hatnapos és annál hosszabb konferenciáknál mérték, témájukat tekintve pedig a gazdasági irányultságú rendezvények aránya esett vissza. Az előző év azonos időszakához képest a brit megrendelések száma csökkent a leginkább. A legtöbb rendezvényt a vizsgált időszak alatt márciusban, júniusban és szeptemberben rendezték. A legjelentősebb csökkenés júliusban volt, ekkor 87,5 százalékkal kevesebb rendezvényt tartottak, mint 2008 azonos hónapjában.

A nemzetközi konferenciák időtartamára vonatkozó felmérés szerint 2009 első kilenc hónapjában a legtöbb rendezvény három napig tartott. A legrövidebb (egynapos) és leghosszabb (hét- vagy annál többnapos) rendezvények száma egyaránt 12-12 volt. 2008 első három negyedévében szintén a két-háromnapos konferenciák aránya volt a legmagasabb, 37,9 százalék, amelyet a négy-ötnapos rendezvények követtek 29,3 százalékkal. Az előző év azonos időszakához képest a legnagyobb, 18,6 százalékpontos növekedést a két vagy háromnapos konferenciák arányában mérték, míg a legnagyobb visszaesést a hatnapos vagy annál hosszabb rendezvényeknél.

Az összeállítás szerint a nemzetközi konferenciák regionális megoszlásának tendenciája a korábbi évek hagyományait követte. 2009 első három negyedévében is Budapesten rendezték meg a legtöbb nemzetközi konferenciát, az összes ilyen rendezvény 78,6 százalékát. A fővárost Szeged, Sopron, majd Balatonfüred követte. Ezek mellett Keszthelyen, Egerben, Győrben, Gödöllőn, Esztergomban és Visegrádon is rendeztek nemzetközi konferenciákat a vizsgált időszakban. A konferenciák legnagyobb részét, 73,8 százalékát továbbra is szállodákban tartották. A rendezvények 11,9 százaléka kongresszusi központban, 8,3 százaléka egyetemen vagy egyéb oktatási intézményben, további 6,5 százaléka pedig egyéb helyszínen zajlott le. Az előző évhez viszonyítva az egyetemek és egyéb tudományos intézetek részaránya 3,2 százalékponttal nőtt, míg a konferenciaközpontok részesedése 4,9 százalékponttal csökkent.

Az év első három negyedévében lezajlott nemzetközi konferenciákra átlagosan 12,3 országból érkeztek a résztvevők, magyarok a rendezvények 84,0 százalékán voltak jelen. 2008 azonos időszakában a rendezvényekre érkező nemzetek átlagos száma 8,4 volt, magyar résztvevők a konferenciák 21,1 százalékán nem voltak. Az összeállítás szerint a korábbi évekhez hasonlóan a magyar résztvevők mellett továbbra is Németországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból és Franciaországból érkeztek a legtöbben magyarországi konferenciákra.

Az elmúlt néhány negyedévben a nemzetközi konferenciák megrendelői között a magyarok arányának folyamatos csökkenését tapasztalták. Ez a tendencia a 2009. júliustól szeptemberig terjedő időszakban megfordult. 2008 első negyedévében a magyar megrendelők aránya 64,4 százalék volt, az első félévben 58,5 százalék, 2008 év végére pedig 51,8 százalékra csökkent. A magyar megrendelők aránya 2009 első negyedévében érte el eddigi minimumát 21,7 százalékkal, majd az év első félévére 36,8 százalékra nőtt, 2009. harmadik negyedévében pedig 62,0 százalékra nőtt. Ez az év első kilenc hónapját tekintve 44,0 százalékos hazai megrendelési arányt jelent. 2009 első kilenc hónapjában az orvosi konferenciák aránya megelőzte a korábbi években vezető, gazdasági témájú konferenciák arányát. 2009-ben a magyarországi orvosi konferenciák száma 8 százalékponttal emelkedett, míg a gazdasági témájúaké 11,9 százalékponttal csökkent. (MTI)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.