Az idegenforgalmilag frekventált területeken található vendéglátó egységek ellenőrzése során több mint hétezer (7526) üzletet ellenőriztek a felügyelők. A kifogásolási arány javulása figyelhető meg az elmúlt években végzett ellenőrzésekhez képest, mivel a korábban tapasztalt 60% feletti kifogásolási arány az idén 40%-ra csökkent.
Csaknem valamennyi vendéglátó üzlet ellenőrzése próbavásárlással (7321) kezdődött, amelyeknek mindössze 16%-a esett kifogás alá. Minden második jogsértés a hamis mérésből és/vagy számolásból eredt. A vásárlói megkárosítás az üzletekben gyakoribb volt, mint az alkalmi rendezvényeken, viszont az egy egységre jutó vásárlói megkárosítás az alkalmi árusoknál 138 Ft, míg az üzleteknél 72,6 Ft-ot tett ki. Az üzletkörökön belül pedig az italboltokban a leggyakrabban, a cukrászdákban pedig legkevésbé fordult elő.
Baján a Halfőző fesztiválon a Dél-alföldi Regionális Felügyelőség munkatársai által próbavásárolt 4x40 ml bodza ízesítésű pálinka hatósági visszamérése során mind a négy termék esetében hamis mérést állapítottak meg a felügyelők, ugyanis mind a négy kiszolgált mennyiség 25-25 ml-es volt, amely összesen 850 Ft vásárlói megkárosítást jelentett. Javult ugyanakkor a joghatással járó mérésekhez alkalmazandó hiteles mérlegek és az italok mérésére szolgáló űrmértékek biztosításával kapcsolatos jogsértések aránya, amely 6%-os.
Jogszabály-módosítás következtében már nem kell a vendéglátó üzleteket kategóriába sorolni, nincs továbbá jogszabályi előírás ártájékoztatás elhelyezésére a vendéglátóhely bejáratánál. Az üzleten belüli ártájékoztatás tekintetében idén az eladási, valamint az egységár feltüntetésével kapcsolatban azok hiányát vagy nem-megfelelőségét minden hatodik üzletben tárták fel a felügyelők.
A működési engedélyek ellenőrzése során az idén is alacsony (4%-os) kifogásolási arányt mutatnak a vizsgálati eredmények. Koncentrált ellenőrzésekre a főváros és a Balaton környékén, kiemelt ellenőrzések lefolytatására a Sziget Fesztiválon, a Volt Fesztiválon, a Balaton-Sound Fesztiválon, valamint a Forma-1-en került sor. A különböző rendezvényeken és a koncentrált ellenőrzések keretében 9 társhatósággal összesen 2112 közös vizsgálatot folytattak le a felügyelők. A rendezvényeken a vendéglátó egységek visszatérő vizsgálata egyre alacsonyabb kifogásolási arányt mutatott.
Ezzel szemben a személytaxi-szolgáltatók éppen ezeket a frekventált helyeket tekintik szabadabb, a visszaélés lehetőségét biztosító alkalmaknak, amely a jogsértések számában is megmutatkozott. Az alkoholtartalmú italok és dohánytermékek kiszolgálásának ellenőrzése a fiatalkorúak védelmét célozta. A fiatalkorúak dohánytermékkel és alkoholtartalmú italokkal történő kiszolgálását 142 próbavásárlással ellenőrizték a felügyelőségek, amelyek csaknem felében (47%) megtörtént a jogsértő kiszolgálás. Több alkalommal került sor jogsértő kiszolgálására annak ellenére, hogy az üzlet alkalmazottja megnézte a fiatalkorú személyi igazolványát.
A taxi-szolgáltatások ellenőrzését a vendéglátó egységek, illetve a nagyobb rendezvények ellenőrzéséhez kapcsolódóan végezték el a felügyelőségek. Összesen 197 esetben utaztak ellenőrzés céljából taxi-vállalkozókkal a felügyelők, amelyből átlag minden negyedik esetben tártak fel szabálytalanságot. Az egyik legkirívóbb jogsértést egy taxiszolgáltató ellenőrzése során állapították meg a hatósági munkatársai: az ellenőrzött taxis engedéllyel nem rendelkezett, ideiglenesen kölcsönkapott gépkocsival végezte a személyfuvarozást, a viteldíjról számlát nem adott és az 1880 Ft-os viteldíj helyett 4400 Ft számított fel. Az átfogó ellenőrzések során a hatóság összesen közel 60 millió Ft bírságot szabott ki, a kötelezések száma azonban majdnem elérte a kétezret, figyelmeztetésre 124 esetben került sor - áll az NFH közleményében.