Dr. Schneider Márta, az OKM kulturális szakállamtitkára megnyitója után Dr. Kovács Miklós, az ÖM turisztikai szakállamtitkára számolt be a magyar turizmus alakulásáról.
A kulturális turizmus témakörében a legnagyobb előrelépés, hogy már idén sikerült a jövő évi rendezvények támogatására 700 milliós forrást biztosítani. Ebből 400 milliót az ÖTM és 300 milliót a Nemzeti Kulturális Alap biztosít. Ezen belül a gasztronómia rendezvényekre 100 milliót különítettek el.
Összesen 33 kulturális projekt nyert pályázati úton támogatást az országban. Kiemelt beruházás a Nyírbátor-Máriapócs, a Balatonfüred II., az esztergomi Bazilika pincerendszere, a Gödöllői Királyi Kastély, a szentendrei Skanzen, a Pannonhalmi Főapátság, és az Iseum projekt.
Az ÖTM támogatja Budapesti Tavaszi Fesztivált, továbbá a Kultúra Magyar Városa, a Virágos Magyarországért és a Vendégbarát Múzeumok témájában meghirdetett országos vetélkedőket, jóllehet a Turisztikai Célelőirányzat 5 milliárdra csökkent.
Nick Dodds, a BAFA elnöke az Egyesült Királyság városaiban rendezett fesztiválok kulturális, turisztikai és gazdasági hozadékát hozta fel jó példaként, míg Melanie Smith, a Budapesti Corvinus Egyetem vendégprofesszora azokra a kreatív és kísérletező jellegű megoldásokra mutatott rá, amelyek megvalósíthatók Magyarországon is.
A jövő évi kulturális tematikus évet a szakma ajánlásai és a Magyar Turizmus Zrt. Kutatócsoportja felmérései alapján választották ki. Szűcs Balázs, az MT Zrt. marketingigazgatója ismertette az öt pilléren (épített örökség, rendezvények-fesztiválok, gasztronómia-bor, élő hagyományok és napjaink kulturális újdonságai) nyugvó koncepciót. Az elsősorban belföldre irányuló kampányba a már megszokott módon bevonják a szolgáltatókat, lesznek kedvezményes szállás, és csomag ajánlatok is. A részleteket a www.kultura.itthon.hu honlapon ismertetik.
A konferencián átadták a „Helység szelleme” városarculati pályázat nyerteseinek (Visegrád, Biatorbágy, Dunaföldvár, Kecskemét) az elismerő okleveleket. Délután kerekasztal beszélgetések folytak a fesztiválok turisztikai hátteréről és fejlesztési stratégiáiról, Budapest városarculati koncepciójáról, az élő hagyományokról és a kortárs kulturális trendekről. Végül a Reneszánsz Év eredményeinek ismertetésére került sor.