Ettől az évtől egy különleges védjegy is segíti ezt a hírverést, miután 2009 őszén az UNESCO az emberiség szellemi kulturális örökségének „tagjai” közé választotta a mohácsi népszokást. Az esemény kiemelt támogatója – már hagyományosan – az MFB, így természetes, hogy a mohácsi követek budapesti “házról-házra” járása az idén is az ország fejlesztési bankjából indult. Mindez a Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesületnek köszönhető, akiknek tagjai a Busójárás idején – február 12-14. –, négy helyszínen a hagyományos népi, nemzetiségi és busó programokon túl gazdag kulturális ajánlásokkal várják a karneválra érkezőket.
Új hagyományt is teremtettek, hiszen negyedik alkalommal rendezik meg az Országos Népzenei Tehetségkutató Versenyt, valamint a III. Nemzetközi Farsangi Dudás Találkozót. A busók hangos megérkezését a Mohácsi Tambura Iskola zenekarának bemutatkozó dallamai követték. Dr. Erős János, az MFB vezérigazgatója fogadta a népes delegációt, majd Kovácsné Bíró Ágnes, a Magyar UNESCO Bizottság főtitkára méltatta a Világörökség mintájára létrehozott „Emberiség szellemi kulturális örökség” reprezentatív listáját, amelyre a Mohácsi Busójárás felkerült. Szekó József, Mohács polgármestere kiemelte: „a nemzetközi elismerés elsősorban a mohácsi civil társadalom sikere, a busó csoportoké, a sok száz busóé, a maszkfaragóké, jelmezkészítőké, a jelölést segítő munkatársaké és mindazon intézményeké, akik támogatásukkal segítették e rang elérését.”
A mohácsi Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesület elnöke, Boda István elmondta, hogy az Egyesület a magas szintű művészeti és kulturális, valamint a népi értékeket képviselő rendezvények megvalósítására specializálódott, különös tekintettel – 2006-tól – a Mohácsi Busójárásra. Az új programok elindítását az Egyesület kezdeményezte annak érdekében, hogy a busójárásra látogatók a szabadfarsangoláson és a tradicionális „busó-műsorokon” túl más kulturális programokon is részt vehessenek. Ehhez Mohács Város Önkormányzata kizárólagos jogot adott az Egyesületnek.