A Szent György tér rendezése körül a tavaly elbukott EU-s pályázat óta csend van. Ebben a csendben decemberben váratlanul megszólalt a Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége (MTTSZ). Közös gondolkodásra hívta a palotanegyed intézményeit, a kulturális minisztériumot, a pártokat, az I. kerületet és az építészszakmai szervezeteket, hogy találják ki együtt, mi legyen a Szent György térrel és a várpalotával. Ők maguk le is tettek egy javaslatot, amely mentén az egyeztetés elindulhat.
Mint kiderült, az ismertetett koncepcióval tavaly maguk is pályáztak uniós támogatásra, a Várgondnokság pályázatától függetlenül, de űrlapkitöltési jogosultság hiánya miatt elutasították őket és anyagukat. Mivel azonban az elképzelésüket jónak tartják, nem akarják veszni hagyni, és most szélesebb kör bevonásával kívánják továbbfejleszteni. Céljuk az, hogy az új kormány elé már egy széleskörűen egyeztetett, kicsiszolt koncepciót tegyenek le.
Mint Szilvássy István, az MTTSZ elnöke elmondta, ők elsősorban nem építészeti megoldásokban gondolkodtak, hanem először a terület funkcióját találták ki. A vár déli részét kulturális és turisztikai „tematikus parkként” képzelik hasznosítani, fenntartani, és javasolják a „Budavári Palota nemzeti történelmi és kulturális park” létrehozását. Ennek része lenne többek közt egy őshonos növényekkel beültetett botanikus kert a várlejtőn, egy újonnan szervezendő palotafesztivál, valamint a Magyar Vidék és Tájak Háza.
Ez utóbbit a honvéd főparancsnokság épületében képzelnék el, és tulajdonképpen az országrészek bemutatkozó helye lenne. Ebben helyeznék el a magyar nemzeti szimbólumok és hungarikumok tárát, valamint az épület fogadószintjén a Budavári Palota látogató- és tájékoztató-központját. A Magyar Vidék és Tájak Háza évente 1,5 - 2,5 millió látogató fogadására rendezkedne be. A ház interaktív kiállítási termekben, multimédiás prezentációval mutatná be a magyar vidéket, tájakat, régiókat. A régi mesterségeket ügyes mesterek mutatnák be, a hungarikumokat pedig meg lehetne kóstolni. Lennének még az épületben konferencia és protokolláris rendezvénytermek is. A kistérségek, megyék, régiók állandó képviseleti irodái a volt Karmelita kolostori épületben kapnának helyet.
A Magyar Vidék és Tájak Háza mint intézmény azonban nemcsak kiállítást rendez és üzemeltet majd, hanem ehhez kapcsolódóan élő, látványos, a szakmai és a nagyközönség részére szervezett térségi, tájegységi, illetve szakmai, tematikus bemutatókat, fejlesztési témájú előadásokat, kulturális, gasztronómiai "komplex" rendezvényeket is. Hetenként más-más programra kerülne sor. Az év ötvenkét hete a következők szerint alakulna:
- 7 hét alatt kerül sor a hét régió és a tizenkilenc megye, a velük közeli kapcsolatban lévő adott határmenti magyarsággal együtt történő, bemutatkozására;
- 40 héten át hetente három-négy kistérség és
- 5 héten keresztül a nemzetiségek mutatkoznak be.
A hét első napjaiban dominálnának a hivatalos szakmai programok, a hét második felében pedig a nagyközönségi programoké lenne a főszerep, amelyek helyszíne még kibővülhet a Várszínházzal. A sorrendet és a párosítást minden évben sorsolással döntenék el.
Az MTTSZ elnöke elmondta, hogy tervükről mind a jelenlegi kormánnyal, mind a Fidesz szakértőjével egyeztettek, s mindkét részről támogatásra találtak. A településfejlesztők szövetségének elnöke szeretné, ha a budavári intézmények, a helyi önkormányzat, valamint az érintett szakmai szervezetek, kormányszervek és a parlamenti pártok részvételével létrejönne a Budavári Palota Fejlesztésének Szakmai Fóruma, melynek alakuló ülését január második felében tervezik összehívni. (nol.hu/Napi Turizmus)